clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

علت کاهش بینایی فضانوردان مشخص شد!

بسیاری از  فضانوردان پس از پایان مدت مأموریت خود، دچار ضعف قدرت بینایی و یا نابینایی موقت می‌شوند. این عارضه که VIIP نام دارد به‌قدری در میان فضانوردان شایع است که دو سوم از فضانوردان اعزامی به ایستگاه‌های بین‌المللی پس از بازگشت از مأموریت با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. با ما همراه باشید تا در مورد علت بروز این عارضه بیشتر بدانید.

تا مدت‌ها پیش کاهش بینایی فضانوردان برای دانشمندان ناسا بسیار شگفت‌آور بود چراکه آن‌ها دلیل اصلی این اتفاق را نمی‌دانستند و حتی با برسی های مختلفی که بر روی  فضانوردان انجام می‌دادند به علت این عارضه پی نمی‌بردند. اما بر طبق نتایج جدیدترین مطالعات انجام‌شده توسط محققان دانشگاه میامی، دانشمندان پی بردند که با هر بار مسافرت فضایی و تغییر فشار وارده بر فضانوردان، حجم مایعی که اطراف مغز و نخاع را پوشانده است افزایش می‌یابد و با رخ دادن این اتفاق، اعصاب بینایی متورم شده و بینایی فرد دچار اختلال می‌گردد.

پس از هر ماموریت فضایی، دید ۲۰/۲۰ برخی از فضانوردان
در کمتر از ۶ ماه به ۲۰/۱۰۰ می‌رسد!

مایعی که اطراف مغز را پوشش می‌دهد بانام CSF یا ماده مغزی نخاعی شناخته می‌شود این مایع که محیط مغز را احاطه کرده است، وظیفه دارد تا از مغز و نخاع حفاظت کند. با بالا رفتن حجم این مایع  براثر سفرهای فضایی طولانی، فضانوردان با بازگشت به زمین به دلیل اختلاف فشار در مقایسه با شرایط خارج از جو، دچار کاهش بینایی یا حتی نابینایی موقت می‌شوند.
برخی بر این باورند که کاهش سطح بینایی فضانوردان در حقیقت به علت تغییر حالت چشمان آن‌ها می باشد که  تغییرات ماده مغزی نخاعی موجب آن است. اما بر اساس پژوهش‌های اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در حقیقت این مایع CSF می باشد که در میزان بینایی فضانوردان تغییر ایجاد می کند. آن‌ها دریافتند که به دلیل اختلاف فشار میان زمین و محیط فضا، حجم این مایع افزایش‌یافته و با متورم شدن اعصاب بینایی، توانایی فضانوردان در دیدن اجسام کاهش می‌یابد.

بر اساس گفته‌ی استاد رادیولوژی و مهندسی پزشکی دانشگاه میامی، پروفسور «نوام آلپرین»،  “مایع CSF زمانی که فضانوردان در زمین ساکن هستند به‌راحتی می‌تواند خود را  با تغییرات فشار تطبیق دهد اما در خارج از جو زمین، به علت تغییرات فشار، تحریک‌شده و دچار نوعی سردرگمی می‌گردد.”

شاید فضا نوردی برای هر فردی بسیار جذاب باشد. برخی حاضرند حتی با سفری بی‌بازگشت به خارج از این کره‌ی خاکی مسافرت کنند. اما نباید فراموش شود که با هر بار مسافرت فضایی فضانوردان، آسیب‌هایی جدی بر آن‌ها وارد می‌گردد که در اکثر مواقع جبران‌ناپذیر می‌باشد. با نزدیک شدن به برنامه‌ی سفر به مریخ، محققان بیش‌ازپیش به دنبال راه‌حل‌هایی برای جبران آسیب‌های این‌چنینی هستند به‌طوری‌که امید است، به‌زودی روش‌هایی برای کنترل تغییرات حجم مایع اطراف مغز و نخاع، ارائه گردد تا از بروز اختلالات بینایی پس از مسافرت‌های فضایی، جلوگیری به عمل آید.

منبع: businessinsider

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!