clear
جدیدترین اخبار

علمی - BEDANTO | همه‌چیز را بدان تو

علمی

علمی (91)

به‌تازگی دوربینی ۶۰ دلاری با نام وربین VERKB تولیدشده است که لقب مخفی‌ترین دوربین جهان را به خود اختصاص داده. این دوربین مخفی کوچک درواقع یک شارژر دیواری است که قادر می‌باشد فیلم‌برداری کرده و آن را بر روی حافظه ۳۲ گیگابایتی خود ذخیره کند. لنز این دوربین کمتر از ۱.۴ میلیمتر ضخامت دارد و به‌دشواری قابل‌مشاهده است و با دقت ۱۰۸۰ پیکسل می‌تواند حداکثر ۴ ساعت از محیط اطراف با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه تصویربرداری کند.

«این دوربین در صورت تکمیل ظرفیت حافظه به طور خودکار فایل های جدید را بر روی فایل های قدیمی تر ضبط می کند.»

به‌تازگی محققان چینی با ترکیب ماده شیمیایی لومینول با آرتیمیسینین که معمولاً به‌عنوان دارویی جهت مبارزه با مالاریا به‌کار می‌رود به کمک به جرم‌شناسان آمده‌اند. در تحقیقات آزمایشگاهی، ترکیب آرتیمیسینین و لومینول در تشخیص دادن خون از مواد دیگر به جرم شناسان بسیار کمک می‌کند. زیرا زمانی که این ماده در معرض رد خون موجود درصحنه جنایت قرار می‌گیرد، به رنگ آبی می‌درخشد.

پنج شنبه, 04 خرداد 1396

همه میدانیم که اروپا با انقلاب صنعتی و ماشینی شدن خدمات جهان را دگرگون کرد شاید بی راه نباشد اگر بگوییم یک انقلاب دیگر نیز در راه است انقلابی که در آن هوش مصنوعی جای هوش انسانی را خواهد گرفت تا کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. یکی از امثال هوش مصنوعی را امروزه در بخش خودروهای خودران می‌بینیم که توانسته موفق ظاهر شود حال کشتی‌ها را نیز باید به این مجموعه اضافه نمود چراکه قرار است یک کشتی خدماتی سبک برای انجام عملیات شناسایی، انتقال بار به تأسیسات دریایی و راه‌اندازی و بازیابی خودروهای کوچک‌تر کنترل از راه دور یا خودران ساخته شود تا با نیروهای انسانی از محیط‌های خطرناک در مأموریت‌های دریایی و استفاده از آن‌ها در خشکی به‌منظور نظارت و اجرای مأموریت‌ها از راه دور انجام مأموریت ها را آسان‌تر و کم خطرتر کنند.  

«ساخت این کشتی از ژانویه ۲۰۱۷ در نروژ آغاز خواهد شد.»

سه شنبه, 02 خرداد 1396

دنیای امروز بشریت سرشار از آلودگی‌های محیطی ناشی از استفاده بی‌رویه از سوخت فسیلی می‌باشد به‌طوری‌که اکنون دیگر درختکاری به‌تنهایی نمی‌تواند اثرات استفاده از سوخت‌های فسیلی و گازهای حاصل از سوختن آنها را به‌طور کامل محو کند و برای از بین بردن گاز کربن دی‌اکسید موجود در جو زمین کافی نیست. مگر این‌که فضای جنگلی با ابعاد سه برابر میزان فعلی وجود داشته باشد که آن نیز امکان‌پذیر نخواهد بود. 

البته این نکته به این معنی نیست که بشریت در حال نابودی است زیرا محققین با تحقیقات جدیدی که به عمل‌آورده‌اند دریافتند که می‌شود این مشکل بزرگ را با مدیریت الگوی مصرف سوخت و همچنین بهره‌برداری از محصولاتی که از سوخت‌های جایگزین استفاده می‌نمایند برطرف کرد. به عقیده آن‌ها استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر مانند سلول‌های خورشیدی ازجمله بهترین راهکارهایی است که می‌تواند تا حدودی وضعیت را بهتر کند. 

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!