clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 03 فروردين 1396

چگونه از ایجاد ترافیک جلوگیری کنیم؟

language Bedanto.ir
local_post_office این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
محمد مهدی شاطریان

هرسال در آمریکا ۴ میلیارد ساعت تأخیر رخ می‌دهد که موجب آلودگی، اتلاف سوخت فسیلی و تحمیل هزینه می‌شود. نیازی به گفتن نیست که ترافیک آشکارا آزاردهنده است. ترافیک قالبا به دلیل ساخت‌وساز ها، تصادفات یا وجود تونل‌ها ایجاد می‌شود. اما حالت دیگری نیز وجود دارد که بدون هیچ دلیل خارجی خودبه‌خود ترافیک به وجود می‌آید. با ما همراه باشید.

چگونه از ایجاد ترافیک جلوگیری کنیم؟ ترافیک

در یک آزمایش سال ۲۰۰۸ از عده‌ای راننده خواسته شد تا در مسیری دایره‌ای با سرعتی ثابت به دنبال خودروی جلویی حرکت کنند؛ در هنگام آزمایش نوساناتی در سرعت خودروها مشاهده گشت که به‌تدریج با افزایش آن ترافیک ایجاد شد. دانشمندان ترافیک را بر اساس تفاوت ذرات سازنده مواد جامد و مایع بررسی می‌کنند. خودروهای در حال حرکت مانند ذرات، دارای حرکت آزاد در مایعات هستند که براثر تغییر فاز ممکن است به یک تراکم بحرانی برسند.

یکی از دلایل رخ دادن ترافیک ناتوانی ما در حفظ سرعت ثابت است به‌طوری‌که هنگام به جود آمدن وقفه‌ای درحرکت وسایل نقلیه، رانندگان برای رسیدن به خودروی جلویی شتاب می‌کنند و این امر موجب ایجاد وقفه‌های جداگانه می‌گردد که راننده‌ی عقبی نیز مجبور می‌شود تا از سرعت خود بکاهد. هنگامی‌که در ترافیک هستید خود شما بخشی از مشکل می‌باشید. به‌عنوان یک انسان توجه ما انتخاب‌گر است به این معنی که گاهی فراموش می‌کند دیگران نیز انسان هستند درنتیجه این امر موجب بروز رفتارهای پرخطر رانندگی می‌شود که در بهترین شرایط مستقیماً ایجاد تراکم، ازدحام و بی‌نظمی می‌کند.

به‌عنوان یک راننده‌ی خوب شما می‌توانید تغییراتی ایجاد کنید، به‌طور مثال هنگامی‌که راننده‌ی جلویی شما ترمز کند اگر شما فضایی حائل بین آن ایجاد نموده باشید در زنجیره‌ی ترافیک وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود. امروزه با استفاده از سیستم کروز کنترل این امر بسیار آسان انجام می‌گردد. در بلژیک و هلند تکنیکی به نام انسداد رانندگی وجود دارد که در ساعت‌های پرترافیک، جایی استفاده می‌شود که زنجیره‌ای از خودروها با سرعتی ثابت حرکت می‌کنند تا این امکان را فراهم آورند که خودروی رانندگان حرکت داشته باشند. پلیس نیز در حدود ۱۵ سال است که از استراتژی رانندگی گروهی با سرعتی مناسب استفاده نموده است. البته به‌زودی با گسترش خودروهای خودران ترافیک بسیار کمتر خواهد شد و دیگر نیازی به انجام تکنیک های خاص نخواهد بود چراکه آن‌ها با وسایل نقلیه اطرافشان ارتباط برقرار می‌کنند و فواصل مناسب را در نظر می گیرند.

ترافیک

 

درست است که به وجود آمدن ترافیک تا حد قابل‌توجهی به ما مربوط می‌شود اما اهمیت زیرساخت‌ها را نیز نمی‌توان دست‌کم گرفت. اخیراً در لس‌آنجلس چراغ‌های راهنمایی و رانندگی با بررسی حجم ترافیک زمان تغییر رنگ چراغ را تعیین می‌کنند این امر تا ۱۴ درصد زمان ترددهای شهری را کاهش داده است. همچنین وجود وسایل نقلیه‌ی عمومی نیز از دیگر موارد برای جلوگیری از بروز ترافیک می باشد. تحقیقات دانشگاه MIT نشان داده است که اگر یک درصد راننده‌ها مسافر سوار کنند سفر هر شخص تا ۱۸ درصد کاهش پیدا می‌کند. در کلان‌شهرهای بزرگی مانند تهران نیز که ترافیک از معضلات اصلی آن می‌باشد رعایت چنین نکاتی می‌تواند در بهبود شرایط بسیار تأثیرگذار باشد. اما پیش از هر چیز بهتر است بدانیم که همواره ابتدا باید از خودمان شروع کنیم.

 

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!