clear
جدیدترین اخبار
Bedanto

Bedanto

زلزله حادثه‌ی طبیعی است که سالیانه با وقوع آن هزاران نفر جان خود را از دست می‌دهند. به‌راستی اگر پیش از وقوع این حادثه امکان درک آن و فرار از محیط میسر باشد می‌توان از بروز بسیاری از تلفات جانی جلوگیری به عمل آورد. به اجرا درآمدن این ایده البته دور از ذهن نیست چراکه به‌تازگی محققان سازمان زمین‌شناسی آمریکا(USGS) در حال توسعه یک سیستم هشدار دهنده هستند که کمی پیش از وقوع زلزله هشدار می‌دهد.

تا کنون شده است اسم شخصی را فراموش کنید؟ شاید به فاصله‌ی یک احوالپرسی و دست دادن، نام طرف مقابلتان را که درست چند ثانیه پیش خودش را معرفی کرده بود، فراموش کنید. آیا این حالت طبیعی می‌باشد؟ با ما همراه باشید تا بررسی نماییم که چراگاهی اوقات اسامی دیگران را در فاصله کوتاهی فراموش می‌کنیم.

همه عاشق آتش‌بازی هستند. شاید آتش در زندگی روزمره بسیار مورداستفاده قرار گیرد اما چیزی که آتش‌بازی را در جشن‌های مختلفی مانند چهارشنبه‌سوری جذاب می‌کند تنها ماهیت آتش نیست بلکه نور، رنگ و صدای انفجار است. تاریخ آتش‌بازی  مرسوم این روز ها برخلاف تصور به جشن های باستانی بازنمی‌گردد. با ما همراه باشید تا به بررسی تاریخچه ی پدید آمدن وسایل آتش بازی بپردازیم.

روزانه در سراسر جهان هزاران تصادف با دوچرخه انجام می‌شود که در مواقعی با مرگ دوچرخه‌سوار همراه  می شود. در کشوری مانند ایران که فرهنگ دوچرخه‌سواری با کلاه ایمنی جا نیفتاده است؛ این سوانح می‌توانند خطرناک‌تر باشند. یکی دیگر از مشکلات دوچرخه‌سواران نیز نبود آیینه‌های کناری برای کنترل فضای پشت سرشان است چیزی که روی موتورسیکلت‌ها حتماً باید وجود داشته باشد تا راننده موتور از فضای اطراف باخبر شود. راه‌حل سنتی برای این مشکل نصب آیینه روی دسته‌های دوچرخه است. اما خوشبختانه راه بهتری وجود دارد زیرا استارت آپی آمریکایی با یک دوربین و تلفن هوشمند تمام مشکلات را برطرف نموده است.

آب. مایعی که هیچ مزه‌ای ندارد و اغلب می‌توانیم درون آن را به ببینیم. ۷۰ درصد زمین را می‌پوشاند و از اقیانوس‌ها و رودخانه‌ها به ابرها و بالعکس در گردش است و حتی ۶۰ درصد بدن ما را می‌سازد. بااین‌همه آب در اطراف مان و درونمان، واجب است که وجود آن را مسلم بدانیم اما پیدا کردن آب در سیارات دیگر غیرممکن می باشد. پس اولین بار این مایع چه طور وارد سیاره ما شده است؟ با ما همراه باشید.

 موضوع انرژی این روزها با افزایش جمعیت و بالا رفتن میزان مصرف، به امری بسیار مهم برای کشورهای مختلف جهان مخصوصاً کشورهای صنعتی بدل شده است. دانشمندان در سراسر جهان پیوسته به دنبال یافتن روشی هستند تا مصرف انرژی را به حداقل برسانند. به‌تازگی محققان آژانس تحقیقاتی ARPA-E در نمایشگاه صنایع انرژی امسال، از رنگی رونمایی کردند که می‌تواند محیط را خنک کند!

یک شرکت آمریکایی به نام Bolt Threads موفق شده است تا برای اولین بار با عرضه مواد خام حافظ محیط زیست، حوزه نساجی را دگر گون کند و از آب، شکر و مخمر پارچه تعیه نماید.

هرروز در سراسر جهان مبالغ بسیاری از پول در قالب سهام میان شرکت‌های عرضه‌کننده سهام و سهامداران مبادله می‌گردد. اما عده اندکی از مردم در مورد بورس یا سهام اطلاع دارند و حتی بیشتر آن‌ها اصلاً نمی‌دانند که چه طور باید سهام را خریدوفروش کرد! در این مطلب قصد داریم تا به زبانی ساده بورس را توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

همه با بازی شطرنج کم‌وبیش آشنایی داریم و قوانین آن را تا حدودی می‌دانیم. شاید برای یک شطرنج‌باز مبتدی تنها دانستن نحوه جایگیری مهره‌ها کافی باشد اما در اصل برای این بازی استراتژی‌های متفاوتی جهت حرکت دادن مهره‌ها در شرایط مختلف وجود دارد. شاید جالب باشد اگر بدانید تعداد حرکاتی که می‌توان در بازی شطرنج با مهره‌ها انجام داد از تعداد اتم‌های جهان بیشتر است!

گر یک آهن‌ربا را به دو نیم تقسیم کنید به دو آهن‌ربا کوچک‌تر تبدیل می‌شود. اگر دوباره این کار را بکنید چهار آهنربا خواهی داشت. اما هرچقدر که آهنربا کوچک‌تر می‌شود، بی‌ثبات‌تر می‌گردد. میدان مغناطیسی آهنرباهای ایجادشده تمایل به تغییر قطب به‌صورت لحظه‌به‌لحظه دارند. اما درواقع این ویژگی آهنرباها است. اما به‌تازگی فیزیکدانان توانسته‌اند آهنربایی پایدار از یک اتم بسازند. تیمی از فیزیکدانان که موفق به این کار شدند، از آهنربا تک اتمی خود برای تولید هارددیسک استفاده کرده‌اند. با ما همراه باشید.

صفحه1 از8

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!