clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
جمعه, 18 فروردين 1396

دانستن چند زبان چه فوایدی برای مغز دارد؟

local_post_office این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
محمود چوپانی

حتماً تابه‌حال افرادی را دیده‌اید که به زبان‌های مختلف تسلط دارند. تسلطی که آنها را از دیگران متمایز می‌کند. اما چرا فقط دانستن چند زبان، موجب این تمایز می‌شود؟ آیا واقعاً چندزبانه بودن تأثیری بر مغز دارد؟

دانستن چند زبان فواید بسیاری دارد. شما علاوه بر اینکه می‌توانید فیلم‌های غیرفارسی را بدون زیرنویس تماشا کنید، در سفر به کشورهای خارجی نیز، فعال‌تر خواهید بود. کسی که می‌تواند به چند زبان صحبت کند، بنویسد و بخواند، مغز متفاوتی با افراد عادی خواهد داشت. یادگیری زبان در دو بخش فعال گفتاری و نوشتاری و دو بخش منفعل خواندنی و نوشتاری ارزیابی می‌شود. هر فرد توانایی یکسانی در زبان‌های آموختنی دارد. ولی کاربرد و استفاده آنها متفاوت است.

افراد درزمینه شیوه یادگیری به سه دسته تقسیم می‌شوند:

بیایید خانواده‌ای چهار نفره را که متشکل از یک دختر خردسال، یک پسر نوجوان و پدر و مادر می‌شود، در نظر بگیریم. حال این خانواده از مادرید اسپانیا به لوس‌آنجلس آمریکا مهاجرت می‌کنند.

1- دختر کوچک که گابریلا نام دارد، دو زبان اسپانیایی و انگلیسی را با توجه به دنیای پیرامون خود پردازش می‌کند. برای مثال وقتی گابریلا هواپیمایی را در آسمان می‌بیند، دو کلمه از دو زبان متفاوت  را در ذهن خود خواهد داشت: Airplane و avión.

زبان خارجی

 

2- در همین حال برادر نوجوان گابریلا که کریستین نام دارد، با دو مجموعه یکسان از زبان‌ها سرکار خواهد داشت. او به زبان اسپانیایی صحبت خواهد کرد ولی در مدرسه زبان انگلیسی را خواهد آموخت.

زبان خارجی

 

3- پدر و مادر کریستین و گابریلا که از پایه اسپانیایی، قدرتمند هستند باید برای زندگی روزمره خود در کشوری انگلیسی‌زبان، انگلیسی خود را قوی کنند. آنها برای پردازش کلمات انگلیسی، آنها را از صافی زبان‌اصلی خود یعنی اسپانیایی عبور می‌دهند و برای شناسایی کلمه انگلیسی، مترادف آن را در زبان اسپانیایی الگو قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال وقتی آنها در یک میوه‌فروشی هستند و قصد خرید یک آناناس را دارند، ابتدا piña را به‌عنوان الگو در ذهن خود می‌گذارند. سپس با توجه به دایره لغات انگلیسی، Pineapple را به زبان خواهند آورد.

زبان خارجی


تاثیر زبان بر نیم‌کره های مغز:

در قرن اخیر و با پیشرفت فناوری، پزشکان مغز با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، می‌توانند تأثیر زبان‌های خارجی را بر مغز تشخیص دهند. نیم کره چپ مغز در فرایندهای منطقی توانایی بسیاری دارد. درحالی‌که نیم کره راست در فرایندهای اجتماعی و احساسی فعالیت بیشتری دارد. البته این تقسیم‌بندی صرفاً جهت درجه‌بندی است و ادعایی مبنی بر جدا بودن نیم کره‌های مغز از یکدیگر نیست، زیرا نیم کره‌های چپ و راست به‌صورت مداوم باهم در حال ارتباط و همکاری هستند.

مغز

بهترین سن یادگیری زبان:

اینکه زبان از هر دو نیم‌کره استفاده می‌کند و با افزایش سن نیز این دو نیم‌کره درزمینه ارتباط از یکدیگر دور خواهند شد، موجب به حقیقت رسیدن فرضیه عصر حاضرشده است:: اثرپذیری بسیار مغز در حال رشد کودکان به آنها اجازه می‌دهد که از حداکثر فضای دو نیم‌کره برای یادگیری زبان استفاده کند. درنتیجه زبان را به‌راحتی یاد می‌گیرند. درحالی‌کهه بزرگ‌سالان یادگیری سخت‌تری خواهند داشت. زیرا با توجه به فرضیه‌ها، بیشتر از نیم کره چپ که نیم کره منطق هست استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد بزرگ‌سالانی که در سنین بالا اقدام به یادگیری زبان نموده‌اند، در هنگام به مشکل خوردن در زبان دوم، گرایش کمتری به احساسات دارند. با این حال اگر هنوز اقدام به یادگیری زبان دوم نکرده اید و سن بالایی نیز دارید، به خود بجنبید که هیچ وقت دیر نیست.

چند زبانی فواید بسیاری دارد. حتی بعضی از آنها نیز قابل‌مشاهده است. سلول‌های خاکستری افرادی که زبان دوم و بیشتر دارند، متراکم‌تر است. دانستن زبان دوم، موجب به تأخیر انداختن بیماری‌های آلزایمر، زوال عقل و ... می‌شود. پس اگرچند زبانی شمارا باهوش‌تر نمی‌کند، مغز شمارا بانشاط‌تر و فعال‌تر خواهد کرد.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!