clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
دوشنبه, 14 فروردين 1396

اوتیسم چیست؟ کودکان اوتیسمی را بشناسید!

شاید بیماری یا اختلال اوتیسم به گوش  اغلب ما آشنا باشد. اما متأسفانه آگاهی درستی از این اختلال وجود ندارد. حتی والدینی که کودکشان مبتلا به این اختلال می‌باشد نیزاطلاعات کافی از علائم و راه های کنترل آن ندارند. علاوه بر این، برخی اشتباهاً کودکان اوتیسمی را همانند بیماران کم‌توان ذهنی می‌دانند. در ادامه قصد داریم علائم، نحوه‌ی کنترل بیماری اوتیسم را شرح دهیم. پس با ما باشید.


اوتیسم چیست؟

اوتیسم یا درخودماندگی (Autism)، نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی می‌باشد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه‌ی تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد. همچنین ارتباط با دیگران و دنیای خارج را نیز دشوار می‌سازد و در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز در اوتیسمی ها دیده می‌شود.  به‌علاوه علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کنند.

علل ابتلا به بیماری اوتیسم

علت اصلی این بیماری مشخص نیست، اما هنوز مطالعاتی در رابطه با علت بروز این بیماری در حال انجام است. طبق نتایج این مطالعات، مسئله ژنتیک (دوقلوها بیشتر از یک خواهر و برادر معمولی دچار این بیماری می‌شوند) و اختلال کروموزومی را مهم می‌دانند. همچنین علل دیگری همچون تغییرات مجرای گوارشی، رژیم غذایی، مسمومیت با جیوه، حساسیت به واکسن، عدم استفاده از ویتامین‌ها و املاح را نیز ذکرکرده‌اند.

چگونه علائم اولیه‌ی اوتیسم را تشخیص دهیم؟

والدین باید از نقاط عطف در رشد فرزند خود مطلع باشند و توجهی بسیاری را وقف رفتار وی کنند. بنابراین اگر کودک رفتارهای مربوط به اوتیسم را از خودش نشان می‌دهد لزوماً به این اختلال مبتلا نیست. بلکه باید رفتارهایش را با دقت زیرنظر گرفت و اگر نگران‌کننده بود، آنگاه والدین به پزشک مراجعه کنند و آن‌ها را با وی در میان بگذارند. چراکه اقدام زودهنگام در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌طور کل والدین می‌توانند با پشت سرگذاشتن گام‌های زیر به‌راحتی متوجه شوند که کودکشان به اختلال اوتیسم مبتلاست یا خیر.

گام اول:

دقت کنید که فرزندتان در چه زمانی آغاز به تولید اصوات نامفهوم با دهان خود می‌کند. چراکه آن‌ها در ۵ ماهگی باید این رفتار را شروع کنند.

گام دوم:

بین ۶ تا ۹ ماهگی ارتباط چشمی با فرزندتان را زیرنظر داشته باشید. این زمانی است که نوزادها به خنده‌ی والدینشان با لبخند واکنش نشان می‌دهند. اما کودکان مبتلا به اوتیسم به این واکنش تمایلی ندارند و از نگاه کردن به والدینشان اجتناب می‌کنند.

گام سوم:

اگر کودک با دهان خود صدایی درآورد، سریعاً شما هم در پاسخ به وی صدایی از خودتان درآورید و منتظر باشید که او متقابلاً پاسخ شما را بدهد. چراکه کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً به این‌گونه تعامل‌های کلامی علاقه‌ای ندارند.

گام چهارم:

فرزندتان را به اسم صدا کنید سپس دقت کنید که آیا واکنشی نشان می‌دهد؟ زیراکه کودکان باید در ۱۰ ماهگی چنین واکنشی را داشته باشند. اما اوتیسمی ها اغلب افرادی را که سعی در جلب توجه ی آنها دارند را نادیده می‌گیرند و به‌هیچ‌وجه خواهان توجه ی دیگران نیستند. بااین‌حال بهتر است ابتدا گوش‌های این کودکان معاینه شود، شاید که شنوایی‌شان دارای نقص باشد.

گام پنجم:

به رفتار کودک در ۱۲ ماهگی توجه کنید. در این زمان اکثر کودکان به اشیاء اشاره می‌کنند، دست تکان می‌دهند، اشیاء را در دست می‌گیرند و سعی دارند که صحبت کنند.

گام ششم:

حساسیت فرزند به صدا و تماس را بسنجید. چراکه بسیاری از اوتیسمی ها به‌طور غیرعادی به صداهای بلند حساس هستند، همچنین از در آغوش گرفته شدن یا لمس شدن بیزارند. بااین‌حال حتی گاهی آنها نسبت به درد واکنشی از خودشان نشان نمی‌دهند.

گام هفتم:

تمرکز آنها را زیرنظر داشته باشید. توجه کنید که آنها به یک شی یا بخشی از آن بدون اینکه متوجه اطرافیان باشند، خیره می‌شوند یا خیر.

گام هشتم:

حرکات تکراری مربوط به اوتیسم را دنبال کنید، مثل حرکت به جلو و عقب، به هم زدن دست‌ها و چرخیدن دور خود.

گام نهم:

توجه کنید که آنها تا چه اندازه انعطاف‌ناپذیرند. چراکه کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب در برابر تغییرات در روال معمول زندگی‌شان، به‌شدت مقاومت می‌کنند.

گام دهم:

حساب دایره واژگان آنها را داشته باشید. در ۱۸ ماهگی اکثر کودکان می‌توانند حدود ۱۲ کلمه را به زبان‌آورند، سپس تا ۲ سالگی اغلب شروع به استفاده از عبارت‌های دوکلمه‌ای می‌کنند.

گام یازدهم:

برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم به نظر می‌رسد تا ۱۸-۲۴ ماهگی رشدی نرمال دارند، اما از آن به بعد، پیشرفت آن‌ها در گفتار و سایر چیزها متوقف می‌شود یا پس رفت می‌کند. بنابراین اگر فرزندتان پس رفت دارد یا هریک از رفتارهایی که به آن‌ها اشارهه شد را از خود بروز می‌دهد با پزشک مشورت کنید.

 

کنترل و درمان نسبی بیماری اوتیسم

۱دارو درمانی:  متأسفانه روش خاصی برای درمان اوتیسم وجود ندارد. تنها علائم اوتیسم را با درمان‌های متعارف تسکین می‌دهند. برای مثال: آمفتامین برای کاستی توجه و پیش فعالی، داروی ضدافسردگی برای رفتار وسواسی جبری، داروی ضدروان پریشی برای اختلال‌های رفتاری و رفتار تهاجمی استفاده می شوند.
این درمان‌ها معمولاً اختلال‌های ایمنی، عفونی و بیوشیمیایی خاصی را هدف قرار می‌دهند، که این اختلالات در بیماران اوتیسمی نیز وجود دارند. برای نمونه مکمل و ویتامین‌های B۶ و B۱۲، منیزیم و سلنیوم، ضدقارچ، درمان با اکسیژن پرفشار و آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.

۲رفتار درمانی یا تحلیل رفتار کاربردی (ABA): این روش پرکاربردترین درمان اوتیسم کودکان می‌باشد، که برای بهبود مهارت‌های اجتماعی، زبانی و اختلال‌های رفتاری به اثبات رسیده است. همچنین رفتار کلامی نوعی از ABA محسوب می‌شود که همان اصول را برای زبان کودکان به‌کار می‌گیرد. به‌علاوه تکنیک فلور تایم و مداخله رشد ارتباطی (RDI)، نوع دیگری ازز مداخله رفتاری به‌حساب می‌آید.

۳تدریس (TEACH): در این روش کارها و مهارت‌هایی که کودک باید قادر به انجام آنها باشد  را با استفاده از تصاویر نشان می‌دهند.

۴- صحبت درمانی: در این روش ساعت‌ها با کودک خیلی روشن و آشکار صحبت می‌کنند، تا شاید بتوان جمله‌ای به وی آموخت.

۵- معالجه حسی و بینایی: مجموعه درمان‌های بالا می‌باشد، درواقع بهترین درمان محسوب می‌شود.

۶- رژیم غذایی: برخی از اوتیسمی ها، به رژیم فاقد کازئین و فاقد گلوتن، روی می‌آورند. کازئین در محصولات لبنی مثل شیر، پنیر و ... وجود دارد. گلوتن نیز در جو، گندم و چاودار یافت می‌شود. بااین‌حال بررسی‌ها اثر مثبت رژیم غذایی را ثابتت نکرده‌اند. اما بهتر است کودک از رژیمی متعادل شامل مواد مغذی و انرژی کافی پیروی کند.

۷- درمان تشنج: مصرف برخی داروهای ضدتشنج، استروئیدها و برخی از ایمنی درمان‌ها می‌توانند برای درمان فعالیت تشنج خاموش مؤثر باشند.

 

احمد رضا خاتون آبادی مدیر گروه گفتاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت که این گروه با امضای تفاهم‌نامه با موسسه تحقیقاتی دانشگاهی کام – دیل (COM_DEALL)) هندوستان، نخستین مرکز بین‌المللی توان‌بخشی اوتیسم در کشورمان را راه‌اندازی خواهد کرد.

در این مرکز خدمات جامع توان‌بخشی ازجمله کاردرمانی، گفتاردرمانی، آموزش والدین، بازی‌درمانی و دیگر خدمات ارائه خواهد شد. همچنین مدیر خاتون آبادی تصریح کرد: این مرکز در ساختمان شماره ۲ دانشکده توان‌بخشی واقع در خیابانن شریعتی پایین‌تر از خیابان ملک راه‌اندازی می‌شود. به‌علاوه اینکه، در حال حاضر بهزیستی دارای ۵۴ مرکز در ۳۰ استان کشورر است و حدود ۲ هزار کودک تحت پوشش این مراکز هستند.

هزینه ماهیانه هر یک از این مراکز حدود ۵۱۵ هزار تومان است؛ همچنین سازمان بهزیستی کشور برای هر کودک اوتیسم مبلغ ۳۶۰ هزار تومان به حساب مرکز واریز می‌کند تا پس از آن مرکز خدمات خود را به کودک ارائه دهد.

والدینی که دارای فرزند اوتیسمی هستند، به دلیل سختی و طاقت‌فرسا بودن آموزش و کار کردن با کودکشان، نسبت به آینده‌اش ناامید و نگران می‌شوند. اما جالب است بدانید که برخی از مشاهیر جهان نیز طیفی از اختلال اوتیسم را به همراهه داشتند. این مشاهیر عبارتند از: آلبرت اینشتین، ایزاک نیوتن، اچ جی ولز، توماس جفرسون، جرج اورول، چارلز داروین، لودویگ ویتگنشتاین، میکل‌آنژ، ولفگانگ موتسارت.

در پایان می‌توان به خانواده‌ها متذکر شد که تحت مشاوره روانشناس در بعد بهداشت روانی باشند، تا امید خود را از دست ندهند و کودکشان را دست‌کم نگیرند، همچنین به آموزش حرفه‌ای وی بپردازند. چراکه کودک اوتیسمی تحت حمایت والدین می‌تواند در تحصیل و کارر خود پیشرفت کند و به بالاترین مراتب تحصیلی دست یابد. زیرا یک کودک مبتلا به اوتیسم در زمینه‌های علوم حقوق و ریاضیات نسبت به دیگران برتری دارد.

 

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!