clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

با انواع هکر ها آشنا شوید

زمانی که در مورد هکرها صحبت می‌شود بسیاری از افراد به‌صورت ناخودآگاه فکرشان به اشخاص خرابکار سوق پیدا می‌کند. اما در دنیای هک، هکرها به گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند، آنها نیز مانند هر چیزی در جهان، به دو دسته کلی یعنی خوب و بد تقسیم می‌گردند. با ما همراه باشید تا در مورد هکرها بیشتر بدانید.

 

هک چیست؟ هکر کیست؟

واژه هک از دیرباز، زمانی که حتی رایانه اختراع نشده بود در فرهنگ غرب مورد استفاده قرار می گرفت، این واژه به معنای تغییر برای رسیدن به عملکرد بهتر است، پس از اختراع رایانه، واژه هکر نیز در فرهنگ غرب کم‌کم نمایان شد و امروزه از این واژه در مورد افراد خبره‌ای استفاده می‌شود که، از راه برنامه‌نویسی و یا مهندسی الکترونیک با دادن راهکارهای نو، افق‌های کار با رایانه را گسترش می‌دهند.

 

انواع  هکرها:

هکرها اصولاً بر اساس نوع عملکردشان به چندین دسته تقسیم می‌شوند این دسته بندی شامل هکرهای کلاه‌سفید، کلاه‌سیاه، کلاه خاکستری، کلاه صورتی، کلاه آبی، هکرهای بچه اسکریپتی، هکر نوب و هکرهای نخبه می‌باشد که هرکدام با روش‌های خاصی فعالیت می‌نمایند.

هکرهای کلاه سفید:

هکرهای کلاه‌سفید به آن دسته از هکرهایی گفته می‌شود که، بانفوذ کردن در یک سیستم یا یک برنامه نقض و ضعف آن سیستم را پیدا می‌کنند، اما هدف آن‌ها خرابکاری و یا تفریح نیست، بلکه با این کار می‌خواهند به ضعف یک سیستم  پی ببرند و راهی برای تقویت آن کشف کنند. از هکرهای کلاه‌سفید ایرانی می‌توان به هکرهای جنبش مدثر، هکرهای آشیانه و رنجر هکر اشاره کرد.

 

 

هکرهای کلاه سیاه (کراکر):

زمانی که اسم هکرها را می‌شنویم، ناخودآگاه فکرمان به سمت هک کنندهای خرابکار می‌رود، اما فقط یک گروه، کاملاً خرابکار می‌باشند، هکرهای خرابکار همان هکرهای کلاه‌سیاه هستند هدف این هکرها مقابل با کلاه‌سفیدها است. آنها برخلاف کلاه‌سفیدها تنها برای استفاده شخصی و با اهداف غیراخلاقی به یک سیستم نفوذ می‌کنند و در آن ایجاد اختلال می‌نمایند. کراکر ها معمولاً سایت‌ها را تخریب می‌کنند و اطلاعات را از آن‌ها می‌دزدند، آن‌ها حتی در برخی حملات، دزدی مالی نیز انجام می‌دهند. یکی از پرسروصداترین کارهای که یکی از هکرهای کلاه‌سیاه در سال‌های اخیر انجام داده است، هک کردن برنامه‌ی ذخیره‌سازی  ابری اپل، به نام Icloud بود که با هک کردن این برنامه اطلاعات و عکس‌های شخصی بسیاری از سلبریتی ها  ازجمله سلناگومز و کیم کارداشیان در فضای مجازی منتشر کرد.

 

هکرهای کلاه‌ خاکستری (Whacker):

این هکرها در دسته‌ای میان هکرهای کلاه‌سفید و کلاه‌سیاه قرار دارند که به تعبیر دیگر می‌توان آن‌ها را ترکیبی از کلاه‌سفیدها و کراکر ها دانست، این رخنه کننده‌های رایانه‌ای ازنظر سطح اطلاعات از هکران کلاه‌سفید و کلاه‌سیاه به‌مراتب عقب‌تر هستند. هدف کلاه خاکستری‌ها یا واکرها این است که بدون ایجاد اختلال در رایانه‌ها، از اطلاعات آن‌ها استفاده کنند. همچنین دیگر هدف آن‌ها یادگیری است، این واکرها تنها برای افزایش معلومات و مهارتشان در اینترنت چرخی می‌زنند و وضعیت امنیتی سایت‌ها و سرورها را چک می‌کنند و اگر به نقضی در یک سیستم پی ببرند به مدیران سایت اطلاع داده و به آن‌ها پیشنهاد همکاری می‌دهند.

 

می توان این هکرها را به این صورت معرفی کرد که؛ برخی اوقات از قوانین
پیروی می‌نمایند و برخی مواقع قانون شکنی می کنند.

 

هکرهای کلاه صورتی (Booter):

این هکرها درواقع هکر نیستند و سواد برنامه‌نویسی نیز هم ندارند، بلکه فقط به کمک برنامه‌هایی که می‌توان با آن‌ها هک کرد، کار خود را انجام می‌دهند. هدف بسیاری از این هکرها انتقام ویا تفریح می‌باشد. بسیاری از حملات سایبری به کاربران عادی از طریق هکرهای کلاه صورتی انجام می‌پذیرد.

 

 

 

هکرهای نخبه (الیت):

این هکرها در بین هکرهای دیگر اعتبار خاصی دارند، عملکرد آن‌ها تقریباً شبیه کلاه‌سفیدها می باشد با این تفاوت که، دانش آن‌ها بسیار بیشتر از کلاه‌سفیدها است. هکرهای نخبه مشکلات و نقض‌هایی را پیدا می‌کنند که کمتر هکری توان پی بردن به آن مشکلات را دارد. آپدیت‌های سیستم‌عامل‌ها معمولاً محصول کشف و گزارش مشکلات توسط این هکرها می‌باشد. از بزرگ‌ترین گروه‌های الیت، می‌توان گروه اررور، به لک روتر، لیبرو، اسلایرز و سایبر هتز را نام برد.

 

 

 

 هکر بچه اسکریپتی:

این هکرها نیز مانند کلاه صورتی‌ها سواد برنامه‌نویسی ندارند، اما بااین‌حال برخلاف کلاه صورتی‌ها بر این باورند که واقعاً یک هکر حرفه‌ای هستند. البته علی‌رغم نداشتن دانش کافی، گاهی نیز مشکل‌ساز می‌شوند، این افراد دانش خاصی ندارند، بلکه  با اجرای برنامه‌ها و اسکریپت‌های اینترنتی، سایت‌هایی که امنیت پایینی دارند را موردحمله قرار می‌دهند.

اولین فیلم با موضوع هک، the War Game  نام داشت که در سال ۱۹۸۳ ساخته شد.

 

 

 

هکرهای نوب:

هکرهای نوب درواقع هکرهایی هستند که به‌تازگی مهارت هک کردن را فراگرفته‌اند و تجربه‌ی کافی ندارند این دسته از هکرها غیرقابل پیش‌بینی هستند زیرا نوع عملکردشان مشخص نیست. آن‌ها جهت‌گیری مشخصی ندارند و این‌که درآینده به چه نوع هکری تبدیل خواهند شد، به استعداد و سخت‌کوشی خودشان بستگی دارد.

 

اولین هک در سال ۱۹۸۳ با کامپیوتر apple2 انجام‌شده است.

 

 

هکر های کلاه آبی:

عملکرد کلاه آبی‌ها مشابه کلاه‌سفیدها است با این تفاوت که، این کنجکاوهای رایانه‌ای یا هکرها، علی‌رغم این‌که نسبت به کلاه‌سفیدها دانش کمتری دارند اما در بیشتر مواقع به‌تنهایی کارهایشان را انجام می‌دهند.

طی تحقیقات انجام گرفته درسال ۲۰۰۹، بیش از ۷۰ درصد از هکرها بهره هوشی بسیار بالایی دارند.

 

 

 
هکر بودن یک شغل است. هکرها نیز مانند همه‌ی اشخاص جهان به دو دسته‌ی خوب و بد تقسیم می‌شوند. در دنیای هکرها؛ برخی از آن‌ها به دنبال خرابکاری و برخی دیگر به دنبال خرابکارها هستند. امروزه این حرفه در بین جوانان بسیار محبوب شده است پس اگر به دنبال یادگیری چنین حرفه‌ای می‌روید به دنبال خرابکارها باشید نه خرابکاری.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!