clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
شنبه, 04 فروردين 777

آیا فلوراید موجود در خمیردندان مفید است؟

سلامت و بهداشت دهان و دندان، جزء رفتارهای پسندیده‌ای می‌باشد که هر فردی باید آن را رعایت نماید. یکی از وسایلی که برای بهداشت دهان کاربرد دارد، مسواک است که همواره به همراه خمیردندان استفاده می‌گردد. اگر به خمیردندان‌ها دقت کرده باشید، بر روی آن‌ها، اغلب این دو واژه را مشاهده می‌نمایید: «حاوی فلوراید». آیا این ماده برای دندان‌ها، مفید می‌باشد؟ با ما باشید تا در مورد آن بیشتر بدانیم.

فلوراید چیست؟

فلوراید در واقع یک ماده معدنی می‌باشد که در پوسته زمین، به طور طبیعی در گیاهان، خاک، آب و حتی در هوا نیز وجود دارد. این ماده در برخی ترکیبات غذایی و نوشیدنی ها مانند غذاهای گیاهی و چای به مقدار قابل توجهی یافت می‌شود و می تواند تاثیر مهمی در حفظ سلامت دندان ها داشته باشد.

از فلوراید چگونه استفاده می‌شود؟

این ماده معدنی به طریق مختلفی استفاده می‌گردد که به دو دسته‌ی طبیعی و موضعی تقسیم بندی می‌شود:

۱- فلوراید به صورت طبیعی در آب آشامیدنی، غذاها و سبزیجات وجود دارد.

۲- فلوراید به صورت موضعی و به شکل دهان‌شویه مصرف می‌شود.

 

فلوراید

فلوراید چه تأثیری بر روی دندان‌ها دارد؟

اولین و مهم‌ترین اثر این ماده این است که خاصیت ضدمیکروبی دارد. همچنین موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها نیز می‌شود. هنگامی از فلوراید به‌صورت دهان‌شویه استفاده می‌نمایید، این عنصر وارد جریان خون می‌شود، در دندان‌ها ذخیره‌شده و موجب افزایش استحکام آن‌ها می‌گردد. بر همین اساس امروزه بیشتر خمیردندان‌های موجود در بازار حاوی این ماده می‌باشند.

آیا این ماده مضر است؟

استفاده از فلوراید به میزان کم، آسیبی به بدن نمی‌رساند اما اگر بیش‌ازاندازه استفاده شود، موجب بروز مشکلاتی جدی خواهد شد. استفاده از این ماده برای کودکان زیر ۲ سال به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌گردد اما پیشنهاد می‌شود که برای کودکان بالای ۶ سال خود حتماً از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده نمایید. اگر میزان این ماده در آب‌های آشامیدنی بالا رود، منجر به پوسیدگی و ایجاد لکه‌های زرد بر روی دندان‌ها می‌گردد. پس در مصرف این ماده زیاده‌روی نکنید.

به‌طورکلی فلوراید موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود اما همان‌طور که زیاده‌روی در هر امری ایجاد ضرر می‌کند، استفاده بی‌رویه از این ماده نیز می‌تواند زیان‌آور باشد. زیبایی دندان تأثیر مستقیمی بر زیبایی ظاهری دارد پس در حفظ سلامت دهان و دندان خود کوشا باشید.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!