clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

هوش مصنوعی عامل نابودی بشر!

امروزه هوش مصنوعی از روبات‌ها گرفته تا دستیارهای صوتی بر روی وسایل مختلف در حال رشد و فعالیت است و تقریباً هیچ بخشی از تکنولوژی را نمی‌توان یافت که هوش مصنوعی در آن فعالیتی نداشته باشد. اما پیشرفت این تکنولوژی نوظهور، موجب نگرانی دانشمندان شده است به‌طوری‌که آن‌ها همواره به خطرناک بودن آن تأکید می‌کنند. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی اکنون چه جایگاهی در زندگی بشریت دارد؟

همان‌طور که حتماً متوجه شده‌اید هوش مصنوعی در قرن ۲۱ یکی از ارکان مهم زندگی بشریت است. امروزه در هر علمی مانند کاوشگریدریا، فضانوردی و باستان‌شناسی از این تکنولوژی کمک می‌گیرند حتی برخی از کشورها مانند ژاپن، برای نگهداری سالمندان از روبات‌ها استفاده می‌کنند.

طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۱ برای انجام بسیاری از کارها، هوش مصنوعی جایگزین تفکر بشری خواهد شد و تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی، به‌قدرت تفکر ما انسان‌ها می‌رسد و این خود دلیلی شده تا دانشمندان سراسر دنیا، نگرانی‌های خود را ابراز کنند. این دانشمندان اعتقاد دارند که اگر در آینده قدرت تفکر هوش مصنوعی از انسان‌ها پیشی بگیرد، هوش مصنوعی برای انجام کارها دیگر منتظر دستور کند انسان‌ها نمی‌ماند و خودشان کارها را به اختیار انجام می‌دهند و در این صورت حتی امکان دارد که هوش مصنوعی توانایی خودش را ارتقا دهد و نقایص خود را برطرف سازد.

نظر بزرگان علم و فناوری در رابطه با هوش مصنوعی چیست؟

ایلان ماسک مدیرعامل نابغه‌ی تسلا، بارها نسبت خطرات احتمالی هوش مصنوعی هشدار داده است و همواره  توصیه می‌نماید که باید قوانین سرسختانه‌ای در جهان تعیین شود تا در  آینده خطری زندگی بشریت را تهدید نکند. به عقیده‌ی او، هوش مصنوعی از سلاح‌های اتمی نیز خطرناک‌تر است!

استیون هاوکینگ، یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان جهان همواره در سخنرانی‌های متعددی که دارد به خطرناک بودن هوش مصنوعی اشاره می‌کند. به عقیده‌ی او کاری که مغز انسان انجام می‌دهد، هیچ تفاوتی باکار یک کامپیوتر ندارد، درواقع از نظر وی کامپیوترها در تئوری می‌توانند هوش انسانی را تقلید کنند و از آن پیشی بگیرند اما در واقعیت چنین نخواهد بود.

بیل گیتس، مؤسس شرکت مایکروسافت نیز اعتقاد دارد هوش مصنوعی اگر کنترل شود، می‌تواند اثرات مثبتی برای جهان داشته باشد ولی اگر آن را جدی نگیریم، در آینده به حد نگران‌کننده‌ای قدرتمند می‌گردد و جان مردم جهان را به خطر می‌اندازد.

یکی از نظریه‌پردازان به نام میچیو کاکو، اعتقاد دارد باید قبل از پیشرفت هوش مصنوعی، تراشه‌ای را در نظر بگیریم که  موجب خاموش شدن آن شود، زیرا در غیر این صورت نمی‌توان آن را کنترل کرد.

استیو وزنیاک یکی از مؤسسان اپل، می‌گوید: بشر با ساختن هوش مصنوعی آینده خود را به خطر می‌اندازد. زیرا انسان‌ها قصد دارند که کار خودشان را به عهده هوش مصنوعی بگذارند ولی اگر هوش مصنوعی به‌مرور ارتقا یابد، دیگر از انسان‌ها دستوری نمی‌گیرند و به‌منظور رسیدگی سریع‌تر به مدیریت امور، انسان را از سر راه خود کنار می‌زند و دیگر انسان را فرمانروای خود نمی‌داند.

 

در سال ۲۰۱۵ دانشگاه آکسفورد به کمک محققان سوئدی، لیستی را منتشر کرد و در آن ۱۲ عامل نابودی جهان را مشخص نمود در این لیست هوش  مصنوعی در صدر قرار داشت!

 

اما اگر بتوان هوش مصنوعی را کنترل کرد، نه‌تنها ضرری ندارد بلکه برای بشریت بسیار مفید خواهد بود. به کمک هوش مصنوعی می‌توان انقلابی در علم پزشکی به وجود آورد. درواقع هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص پزشکان کمک بسزایی کند و حتی به کمک آن می‌توان به راز درمان برخی از بیماری‌ها نیز پی برد. به کمک هوش مصنوعی در کشاورزی می‌توان تولید محصولات را به حداکثر رساند همچنین از آن می‌شود در تولید لباس‌های مخصوص، ساخت‌وساز ساختمان‌ها، سیستم‌های حمل‌ونقل و تسلیحات نظامی نیز استفاده کرد.

 

پیشرفت هوش مصنوعی موافقان و مخالفان زیادی دارد ولی نظر مشترک اکثریت این است که در صورت کنترل هوش مصنوعی، در آینده زندگی انسان به‌کلی دچار دگرگونی‌ می‌شود. همان‌طور که گفته شد هوش مصنوعی می‌تواند مانند یک انسان تفکر کند و با استفاده از توانایی تحلیلگری، مهندسی و حتی سیاستمداری در هنگام مشکلات بهترین تصمیم را بگیرد. ولی  در صورت کنترل نکردن آن  ممکن است عواقب بدی در انتظار زمین باشد.

 

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!