clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

آیا ما تنها موجودات جهان هستیم؟

همه‌ی ما حتی برای یک بار هم که شده این سؤال را از خود پرسیده‌ایم که آیا ما در دنیا تنها هستیم؟ قطعاً این سؤال بسیاری از دانشمندان را به تفکر انداخته به‌طوری‌که هرکدام تاکنون نظرات مختلفی ارائه داده‌اند، همچنین آژانس بزرگ فضایی ناسا سال‌های زیادی است که بر روی این موضوع تمرکز کرده و به دنبال یافتن جواب است. با ما همراه باشید.

 

دنیای ما بسیار بزرگ است، در دنیایی که ۱۰۰ میلیارد کهکشان دارد و در هر کهکشان صدها میلیون سیاره وجود دارد، خیلی سخت است که در مورد تنها بودن خود سخن بگوییم. بر اساس تحقیقاتی که انجام‌شده، به این موضوع پی بردند که تقریباً ۵۰ درصد سیاره‌ها نشانه‌هایی از حیات مانند آب رادارند.

 

یکی از دلایلی که هنوز نتوانستیم به وجود موجودات فرازمینی پی ببریم، دور بودن بیش‌ازحد سیاره‌ها است؛ به‌طوری‌که اگر انسان بتواند با سرعت نور نیز حرکت کند برای رسیدن به دوردست‌ترین نقطه عالم که تابه‌حال کشف‌شده باید حدود ۱۴ میلیارد سال مسافرت کند.

پروفسور استیون هاوکینگ هم در مصاحبه‌هایی که انجام داده به وجود موجودات فضایی باور دارد. به گفته‌ی او امکان دارد که موجودات در سیارات دیگر اندازه‌های گوناگونی داشته باشند. یکی از نگرانی‌های استیو هاوکینگ در این مورد است که آیا موجودات فضایی به دنبال صلح هستند یا جنگ؟ درواقع این امکان وجود دارد که موجودات سیاره‌های دیگر بسیار پیشرفته‌تر از ما باشند و به دنبال تصرف کردن سیاره‌های غنی‌تر باشند که این خود ممکن است یک فاجعه‌ی بسیار بزرگ را به وجود بیاورد.

 

در  ۱۵ آگوست ۱۹۷۷ یک اتفاق بسیار عجیب رخ داد، دکتر هرمن زمانی که بر روی یک پروژه تحقیق می‌کرد، متوجه دریافت یک سیگنال ۷۲ ثانیه‌ای شد که محتوای آن کلمه‌ی  (wow) بود. این خبر در سراسر دنیا پخش شد و یک امیدواری برای ارتباط با بیگانگان به وجود آورد اما برخلاف انتظارات دیگر سیگنالی دریافت نشد. منبع این سیگنال فوق‌العاده باریک، جایی فراتر از مدار ماه بود.

 

البته باوجود این فرضیه‌های رعب‌آور ساکنین زمین بارها برای ارتباط با موجودات فضایی تلاش کرده‌اند، در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳ ناسا کاوشگرهای پایونر ۱۰ و ۱۱ را به فضا پرتاب نمود و در سال ۲۰۰۸ نیز این آژانس فضایی آهنگی به نام صلح را در فضا منتشر کرد.
البته این امکان وجود دارد موجودات فضایی در حال ارتباط با ما باشند ولی امکانات ما نتوانند سیگنال‌های آن‌ها را دریافت کنند، دانشمندان ما فقط امواج رادیویی و نورهای قابل رؤیت را پی گیری می‌کنند درحالی‌که امکان دارد موجودات فضایی از امواج خارج از این محدوده استفاده کنند، یکی از احتمال‌های دیگر این است که زمانی موجودات فضایی در حال ارسال پیام هستند، دستگاه‌های دریافت پیام در حال فعالیت نباشند، زیرا رصد نورهایی که به زمین فرستاده می‌شود به انرژی بسیار بالایی نیاز دارد و هنوز این امکان وجود ندارد که تمام‌روز بتوان نورها را رصد کنند.

جالب است که بدانید ۳۸ سال پیش فضاپیمایی به اسم ویجر ۱ به فضا پرتاب شد که حامل لوحی طلایی که نشانه‌ی منظومه شمسی و صداها و تصاویری از زمین در آن حک‌شده بود. برخی از مشهورترین آثار موسیقی ازجمله فلوت جادویی موتزارت و همچنین پیام سلام به ۵۳ زبان زنده‌ی دنیا در این لوح قرار داده شد که پیام فارسی هم بین این ۵۳ زبان بود.

 

اما فرضیه‌ی وجود موجودات فرازمینی زمانی پررنگ‌تر شد که عده‌ای از متخصصان علوم دینی متوجه شدند در قرآن نیز به این موضوع اشاره‌شده است:

آیه ۴۲ سوره نور

(بدانید که) ملک و پادشاهی آسمان‌ها و زمین خاص خداست و بازگشت (همه خلایق) به‌سوی خداست.

آیه ۲۵ سوره نمل

چرا برای خداوندی سجده نمی‌کنند که آنچه را در آسمان‌ها و زمین پنهان است خارج (و آشکار) می‌سازد، و آنچه را پنهان می‌دارید یا آشکار می‌کنید می‌داند؟!

آیه ۶۵ سوره نمل

بگو هر که در آسمان‌ها و زمین است جز خدا غیب را نمی‌شناسند و نمی‌دانند کی برانگیخته خواهند شد.

آیه ۲۲ سوره انبیا

اگر در آنها (زمین و آسمان) جز خدا *خدایانی* (دیگر) وجود داشت قطعاً (زمین و آسمان) تباه می‌شد پس منزه است خدا پروردگار عرش ازآنچه وصف می‌کنند.

آیه ۲۹ سوره شوری

و از نشانه‌های او است آفرینش آسمان‌ها و زمین و آنچه از جنبندگان در آن دو پراکنده ساخته است.

 

 

همه‌ی ما می‌دانیم آخرین کتاب الهی دارای حقایقی است که تمام ابعاد زندگی انسان و محیط پیرامون او را پوشش می‌دهد. تا کنون قرآن کریم توانسته زودتر از هر دانشمندی به بیان حقایق دنیا بپردازد، حقایقی که شاید دانشمندان سال‌ها برای درک آن‌ وقتشان را صرف مطالعات و آزمایشات گوناگون نموده‌اند. به‌راستی قرآن کتابی است برای گذشته، حال و آینده‌ی بشریت.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!