clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
یکشنبه, 03 ارديبهشت 1396

UFC، خشونت قانونی!

UFC نوعی مبارزه بسیار خشن و البته تقریباً بدون محدودیت است، که طرفداران بسیاری هم دارد. اگر با خشونت میانه‌ای ندارید بهتر است که با ما همراه نشوید!

 

Ultimate Fighting Championship یا مبارزه قهرمانی نهایی که به‌اختصار "UFC" نامیده می‌شود، سازمانی است که در لاس‌وگاس واقع‌شده و برگزارکننده مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی است. این مسابقه ترکیبی از رشته‌های رزمی مانند تکواندو، جوجیتسو، کشتی، کاراته وموی تای می‌باشد که ادغام آن‌ها به سال ۱۹۹۳ در شهر دنور کلرادو، و درواقع به زمانی بازمی‌گردد که یک سری مسابقات برای مشخص شدن مؤثرترین هنر رزمی در مبارزات واقعی، از بین رشته‌های مذکور برگزار گردید. اما این‌چنین شد که در مسابقات بعدی UFC، مبارزان از تکنیک‌های موجود در دیگر رشته‌های رزمی نیز استفاده کردند؛ که این عمل آن‌ها موجب پیدایش هنرهای رزمی ترکیبی شد.

این رزمایشات روشن کرد که در مبارزه واقعی و تن‌به‌تن، بسیاری از حرکات زیبا و تحسین‌برانگیز رشته‌های رزمی بنام، کارایی ندارند و درواقع بزرگنمایی‌های ورزش‌هایی مثل بوکس و کاراته رنگ باختند.

جالب‌توجه اینکه مبارزات UFC کاملاً قانونی است زیرا در آن هیچ‌چیز غیرقانونی وجود ندارد. هیچ‌کس مجبور به مبارزه و یا مبارز بودن نیست و این انتخاب کاملاً آزادانه و فردی آن ورزشکار می‌باشد و برخلاف نزاع خیابانی، کسی به دنبال کشتن دیگری نیست.

مسابقات UFC تماماً در داخل قفسی ۸ ضلعی و فلزی به نام Octagon که به معنای ۸ گوش می‌باشد، و فاصله هر دو گوشه آن از هم ۹٫۱ متر است، انجام می‌پذیرد. این مبارزات نهایتاً در ۵ راند، و هرکدام در زمان حداکثر ۵ دقیقه، و با در نظر گرفتن ۱ دقیقه بین هر راند برای ریکاوری و استراحت برگزار می‌گردد.

 

 

 

گاهی نیز مسابقه به یکی از دلایل زیر زودتر از موعد به‌پایان می‌رسد:

-رأی داوران (Judges decision)
-تسلیم یا واگذاری (Submission) جنگجو اگر توان ادامه نداشته باشد، باید به‌طور ممتد با دست به حریف یا زمین ضربه بزند و یا از داور بخواهد که مسابقه را تمام کند.
-رد صلاحیت (Disqualification) درصورتی‌که مبارز به‌عمد خطایی کند که ممکن یا منجر به آسیب جدی حریف شود، داور مسابقه را به نفع حریف تمام می‌نماید. -بدون نتیجه
-از پا درآمدن (Knockout) از هوش رفتن یکی از طرفین به علت اصابت ضربات قانونی، به معنای ناک اوت شدن او می‌باشد -باطل شدن
-(Forfeit) وقتی ناگهان یکی از مبارزین اعلام می‌دارد که مایل و یا قادر به ادامه مبارزه نیست؛ که در این صورت داور به نفع حریف مسابقه را به‌پایان می‌رساند.

 

ازجمله برخی خطاها، که درواقع قوانین ناچیزی هستند و کمی این مسابقات خشونت‌بار را محدود می‌نمایند، می‌توان به مواردی چون ممنوعیت گاز گرفتن، فروکردن انگشت در چشم حریف، کشیدن مو، ضربه به نخاع و ستون مهره‌ها و ازاین‌دست، اشاره نمود. جالب است بدانید که چند جنگنده فارسی‌زبان نیز در میان مبارزان UFC حضور دارند که می‌توان به امیر سعدالله، مکوان امیرخانی، رضا مددی، گگارد موساسی و بن ایل داریوش، اشاره کرد.

 

 

مسابقات آزاد UFC به علت خشونت بالایی که در آن هست مخالفان بسیاری دارد که خواستار ممانعت از برپایی آن هستند. با این حال، این مسابقات همچنان پابرجا بوده و برگزار می‌گردد.

 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!