clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 02 فروردين 777

به این هفت دلیل نوشابه نخورید!

نوشابه، که امروزه یکی از ارکان اصلی سفره‌های ما ایرانیان شده است، ضررهای بسیاری دارد که شاید با برخی از آن‌ها آشنا نباشید. با ما همراه شوید تا شمارا با هفت ضرر نوشابه آشنا کنیم…

نوشابه نوشابه نوشابه

 

۱_ پوسیدگی دندان
نوشابه، به دلیل داشتن خاصیتی اسیدی، موجب حل‌شدگی مینای دندان می‌شود همچنین با داشتن مواد قندی فروان باعث پوسیدگی دندان نیز می‌گردد. پس اگر دندان زیبا می‌خواهید، هرگز نوشابه مصرف نکنید.

 

۲_ اضافه‌وزن
نوشابه دارای افزودنی‌های مصنوعی و میزان بالایی از شکر تصفیه‌شده است و به دلیل بالا بودن قند آن، داری کالری بسیاری است و به همین سبب موجب چاقی می‌شود. جالب است بدانید که نوشابه‌های رژیمی نیز، مانند نوشابه های معمولی چاق‌کننده هستند. زیرا فقط به‌جای شکر معمولی از نوع آسپارتام آن‌ها استفاده می‌کنند که یک قند مصنوعی است و این قند نیز به دلیل داشتن مقادیر فراوان گلوکز موجب چاقی و اضافه‌وزن می‌شود.

 

۳_ سنگ کلیه
نوشابه داری اسید فسفریک فراوانی است. با نوشیدن این مایع، درصد اسیدی بودن خود بالا می‌رود و این بالا رفتن فسفریک اسید در خون، بر عملکرد کلیه‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و ازآنجایی که کلیه‌ها قادر به دفع سریع آن نمی‌باشند، فشار مضاعف را متحمل می‌شوند. همچنین مصرف نوشابه گازدار سبب می‌شود که، کلسیم از بافت استخوان‌ها خارج‌شده، و به درون رگ‌ها خونی وارد شود که این امر می‌تواند موجب رسوب این ماده در کلیه‌ها و ایجاد سنگ کلیه شود.

 

 

۴_ چروکی پوست
همان‌طور که گفته شد نوشابه خاصیت اسیدی دارد و به همین سبب موجب کم شدن PH خون می‌شود. اما اسیدی شدن خون بر روی آنزیم گلوتاتیون تأثیر می‌گذارد، به‌طوری که این آنزیم را تقریباً از کار می‌اندازد. علاوه برآن تحقیقات نشان داده است افرادی که مصرف نوشابه در آن‌ها زیاد است، مصرف شیر، آب‌میوه و آب را کاهش می‌دهند با این کار بدن با فقدان مواد معدنی و پروتئین روبرو می‌شود و به همین سبب پوست این افراد اثر ترمیمی خود را ازدست‌داده و زودتر از حد معمول دچار چین‌وچروک می‌گردد.

 

۵_ پوکی استخوان
اسید فسفریک نوشابه موجب پایین آمدن PH بدن می‌شود، بدن برای تنظیم PH از کلسیم‌های ذخیره‌شده در استخوان‌ها استفاده می‌کند. از سوی دیگر برای جذب کلسیم موجود در غذاها از طریق دستگاه گوارش، نیاز به برقراری نوعی تعادل میان میزان کلسیم و فسفر است. پس از نوشیدن این نوشیدنی تعادل بین این دو ماده به هم می‌خورد و به این صورت جذب کلسیم دچار اختلال می‌شود. با این تفاسیر بدن دچار کمبود کلسیم در استخوان‌ها می‌گردد و درنتیجه شخص به بیماری پوکی استخوان دچار می‌شود.

 

۶_ کافئین زیاد
نوشابه داری کافئین بسیاری است. کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می‌گردند. کافئین سبب برهم خوردن نظم خواب گردیده، علائم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب کم‌آبی در بدن می‌گردد.

 

۷_ فشارخون
نوشابه به دلیل داشتن قند زیاد باعث بالا رفتن فشارخون می‌شود و فشار خون بالا، احتمال سکته قلبی را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید نوشیدن نوشابه‌های رژیمی نیز می‌تواند موجب بالا رفتن فشارخون شود اما چون با قندهای مصنوعی ساخته‌شده است، فشارخون را نسبت به نوشابه‌های معمولی کمتر بالا می‌برد.

 

همان‌طور که خوانید، نوشیدن مکرر نوشابه تأثیرات بسیار مخربی بر روی بدن دارد، به‌طوری که مصرف مکرر آن احتمال سکته را تا ۶۱ درصد افزایش می‌دهد. پس چه پسندیده است که، به‌جای مصرف این نوشیدنی مضر از نوشیدنی‌های دیگری مانند دوغ استفاده کنیم.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!