clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
سه شنبه, 22 فروردين 1396

با بیماری تیروئید علائم و روش درمان آن آشنا شوید

شایع‌ترین مشکلات هورمونی را بیماری‌های مربوط به تیروئید تشکیل می‌دهند. تیروئید یک غده است که شبیه به بال پروانه می‌باشد. این غده در جلوی گردن قرارگرفته است. غده تیروئید مسئولیت تولید هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) و ترشح آن‌ها به داخل خون را به عهده‌ دارد.

بیماری‌های تیروئید را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد که عبارتند از:

1- تولید بیش‌ازحد هورمون تیروئید که به آن پرکاری تیروئید گفته می‌شود.

2- تولید اندک هورمون تیروئید که به آن کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود. گره‌ها یا ورم غده تیروئید که به آن گواتر گفته می‌شود.

 

در پرکاری تیروئید این غده بیش‌ازحد هورمون تیروئید را تولید می‌کند که این امر موجب افزایش متابولیسم بدن می‌شود و میزان بالایی از انرژی را مصرف می‌نماید از این‌رو احساس خستگی عامل اصلی در افراد مبتلابه پرکاری تیروئید است. بسیاری از کسانی که پرکاری تیروئید دارند، افرادی عصبی و مضطرب می‌باشند که این موضوع خستگی آن‌ها را دو برابر می‌کند.

بیماری تیروئید به‌آسانی درمان می‌شود تنها باید به‌سرعت از ابتلا به آن اطلاع یافت. از علائمی که می‌شود پرکاری تیروئید را بدون آزمایش از روی آن‌ها تشخیص داد می‌توان احساس داغی, تنگی نفس حین ورزش, ضعف, مشکلات مربوط به قاعدگی, کاهش وزن, افزایش ضربان قلب, اسهال و عوارض روانی مانند ترس و تندخویی را نام برد. این نشانه‌ها معمولاً به‌طور همزمان ظاهر نمی‌شوند و در برخی موارد ممکن است غده تیروئید بزرگ بشود.

گاهی برخی بیماری‌ها موجب بروز مشکل تیروئید پرکار می‌شوند به‌طور مثال بیماری (Grave’s)، شایع‌ترین عامل پرکاری تیروئید می‌باشد. این بیماری, یک که از نوع خود ایمنی است موجب می‌شود تا بدن آنتی‌بادی‌هایی تولید کند که به تحریک غده تیروئید و درنتیجه تولید میزان زیادی از هورمون تیروئید منجر می‌شود که بیش‌ازحد موردنیاز بدن است. این بیماری، همچنین مشکلاتی را برای چشم می‌تواند به وجود بیاورد.

کم‌کاری تیروئید برخلاف پرکاری آن، به این معنا می‌باشد که غده تیروئید به میزان کمی هورمون تیروئید تولید می‌کند که به متابولیسم پایین منجر می‌شود. از نشانه‌های کم‌کاری تیروئید می‌توان به خستگی, احساس سردرد، مشکلات قلبی، افزایش وزن، افسردگی, ریزش مو، گرفتگی و دو رگه شدن صدا و مشکلات روده اشاره کرد. یکی از شایع‌ترین عوامل کم‌کاری تیروئید بیماری (Hashimoto’s) می‌باشد. در این بیماری، بدن نوعی واکنش به غده تیروئید از خود نشان می‌دهد که منجر به کاهش عملکرد آن غده می‌شود.

کم‌کاری تیروئید می‌تواند از درمان پرکاری آن نیز ناشی شود. اختلالات تیروئیدی، همچنین می‌توانند تغییراتی در ساختار یا شکل تیروئید به وجود بیاورند که در برخی موارد ممکن است غده تیروئید بزرگ بشود. یکی از شایع‌ترین مشکلات تیروئیدی, گواتر می‌باشد. زمانی که شخصی گواتر داشته باشد، غده تیروئید او بزرگ‌شده و یک برجستگی بر روی گلویش مشاهده می‌گردد. گواتر بر اثر عوامل متعددی مانند عفونت، کمبودید و بیماری‌های خوش‌خیم یا بدخیم به وجود می‌آید. البته اختلالات بدخیم بسیار نادرند. کسانی که به گواتر مبتلا هستند در قورت دادن یا در نفس کشیدن ممکن است دچار مشکل بشوند. عامل اصلی گواتر حتماً باید پیش از درمان آن شناسایی شود.

مشکلات تیروئید را می‌توان با آزمایش خون و یا گاهی اوقات با اسکن غده تیروئید و یا با نمونه‌برداری از آن تشخیص داد. ورم تیروئید، حتی بدون درمان ناپدید می‌شود. کم‌کاری تیروئید را می‌توان با قرص‌های هورمونی تیروئید درمان کرد. برای کاهش تولید هورمون تیروئید می‌توان با تجویز دارو، پرکاری تیروئید را درمان نمود. گزینه دیگر که سخت‌تر نیز می‌باشد، درمان با ید رادیواکتیو است که به‌منظور متوقف کردن عملکرد سلول‌های تیروئید می‌باشد. جراحی هم در درمان پرکاری می‌تواند مؤثر باشد. گاهی حتی برای درمان گواتر نیز از جراحی و یا ید رادیواکتیو استفاده می‌کنند.

به باد داشته باشید که از بین علائم این بیماری ممکن است چندین مورد را در بدن خود یا دوستانمان مشاهده کنیم که این همیشه نشان‌دهنده‌ی تیروئید نیست. گاهی استرس برخی بیماری‌ها یا حتی وراثت موجب تشابه علائم بدنی یک فرد با شخص مبتلابه تیروئید می‌شود. اما به‌هرحال اگر نشانه‌های مربوط به مشکلات تیروئیدی را در خودتان می‌بینید در این صورت حتماً با پزشک خود مشورت کنید...

 

.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!