clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

آماده شدن جراحان برای انجام عمل پیوند سر !

پیوند اعضای بدن را می‌توان یکی از راه حل‌های جدید علم پزشکی برای نجات جان انسان‌ها دانست. با پیشرفت علم پزشکی، امروزه پیوند اعضای مختلف بدن مانند قلب، کلیه و کبد یکامر عادی به شمار می‌رود اما پس از مقاله‌ی جدیدی که یک پزشک ایتالیایی در مورد پیوند سر منتشر کرد، حواشی بسیاری پیرامون این موضوع ایجاد شده است. با ما همراه باشید.

سرجیو کاناوارو مدیر گروه مدولاسیون عصبی پیشرفته در تورین ایتالیا اعتقاد دارد که می‌تواند با عمل پیوند سر، جان هزاران نفر را نجات دهد. اما یکی از مهم‌ترین موانع، ناتوانی در پیوند بافت عصبی است؛ زیرا بافت‌های عصبی آسیب‌دیده قادر به انتقال درست سیگنال‌های مغزی نیستند، به همین دلیل بسیاری از پزشکان باعقیده‌ی دکتر کاناوارو مخالفت کردند و انجام این عمل را غیرممکن دانستند. اما کاناوارو اعتقاد دارد با روشی که بکار برده، نگرانی بابت این مشکلات وجود ندارد و می‌تواند تا سال ۲۰۱۷ این عمل را انجام دهد.

پس از انتشار این اخبار در سراسر جهان، شخص روسی به نام والری اسپریدونوف که از یک بیماری ژنتیکی سخت رنج می‌برد و از کودکی فلج شده بود، برای این عمل پیوند اعلام آمادگی  کرد. او دلیل قبول کردن این عمل را خسته شدن از بیماری‌اش بیان کرده و گفته است که می‌خواهد با قبول تمام خطرات احتمالی، ریسک این عمل را بپذیرد.

 

بر اساس پیش‌بینی‌ها، عمل پیوند سر بیش از ۳۶ ساعت طول می‌کشد. در این عمل دکتر رن شیائوپینگ و حداقل ۱۵۰ پرستار، تکنسین، روان‌شناس و فیزیوتراپ، دکتر کاناوارو را همراهی  می‌کنند. ابتدا برای انجام این عمل، بدن فرد گیرنده و دهنده‌ی را سرد می‌کنند تا مدت‌زمانی که سلول‌ها می‌توانند کمبود اکسیژن را تحمل کنند افزایش یابد. سپس بافت‌های گردن را جدا و رگ‌های بزرگ را با لوله‌هایی ظریف به هم متصل می‌کنند. پس از آن نخاع فرد دهنده پیوند را قطع کرده و سر او را روی بدن فرد گیرنده قرار می‌دهند، سپس نخاع با ماده‌ای به نام پلی‌اتیلنگلایکول که مثل چسب عمل می‌کند، به نخاع بدن جدید متصل می‌شود.

هزینه برآورد شده برای انجام عمل پیوند سر، مبلغی
درحدود ۱۴ میلیون یورو (۲۰ میلیون دلار) است.

 

 

پس از عمل، فرد گیرنده عضو تا ۴ هفته به اغمای مصنوعی فرو خواهد رفت تا در مدتی که بافت‌ها ترمیم می‌شوند تکان نخورد. در این مدت اعصاب و نخاع با شوک‌های الکتریکی خفیف تحریک می‌شوند تا پیوندها و ارتباطات آنها بین سر و بدن جدید محکم شود. اما برای اینکه بدن، سر پیوند شده را پس نزند، باید فرد تحت درمان با داروهای قوی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی، قرار بگیرد. دکتر کاناوارو انتظار دارد که فرد پس از به هوش آمدن بتواند سرخود را تکان دهد و صورتش را حس کند و بعد از یک سال بتواند راه برود.

رن، تجربیاتی در پیوند زدن سر موش‌ها دارد. موش‌ها پس از انجام عمل‌های ۱۰ ساعته از قدرت تنفس، نوشیدن و حتی دیدن برخوردار بودند اما تنها چند دقیقه پس از عمل جراحی زنده می‌ماندند.

پیوند سر در اروپا و آمریکا با انتقادهای جدی و بسیار زیادی روبرو شد به طوری که بسیاری از افراد صاحب‌نام در علم پزشکی مانند لورنزو پینسی و آرتور کاپلان، کاناوارو را شخصی مجنون و خودشیفته دانستند و با این عمل او به‌شدت اعتراض کردند و این پروژه را یک پیوند خیالی نامیدند. در حال حاضر قوانین و مقررات در آمریکا این عمل را غیراخلاقی دانسته و آن را ممنوع  اعلام کرده است.

 

درحالی‌که بسیاری از پزشکان عمل پیوند سر را غیرممکن می‌دانند، اما دکتر کاناوارو اصرار شدیدی بر انجام این عمل دارد. اگر این عمل با موفقیت انجام شود، بدون شک انقلابی در علم پزشکی به وجود می‌آید و یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات قرن نام می‌گیرد. نظر شما چیست آیا در صورت موفقیت این عمل و فراگیر شدن آن، قوانین ایران اجازه ی انجام چنین کاری را صادر می کند؟ مراجع تقلید در این باره چه نظری خواهند داشت؟
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!