clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
دوشنبه, 06 فروردين 777

عوارض لامپ های کم مصرف را جدی بگیرید!

این روزها به لطف وسایل مدرن و جدید، زندگی انسان‌ها آسان‌تر از قبل شده است اما اگر کمی تفکر کنیم، می‌بینیم که درست است بسیاری از این وسایل زندگی ما را راحت‌تر نموده‌اند اما آمار بیماری و مرگ‌ومیر نیز به همان اندازه بالا رفته است. یکی از این وسایل که سلامتی ما را تحت‌الشعاع قرار داده، لامپ کم‌مصرف است که ما به دلیل همین کم‌مصرف بودنشان برای صرفه‌جویی در مصرف برق، آن‌ها را خریداری می‌کنیم. با ما همراه باشید تا در مورد مضرات لامپ‌های کم‌مصرف مطلع شوید.

شاید مهم‌ترین دلیلی که موجب خریداری شدن لامپ‌های کم‌مصرف می‌شود، طول عمر بیشتر آن‌ها نسبت به لامپ‌های معمولی می باشد. لامپ‌های کم‌مصرف نور بیشتری ساطع می‌نمایند و همچنین بازدهی بالا و مصرف برق بسیار پایینی نیز دارند. همین دلایل کافی می باشد که هر فردی نسبت به خرید آن‌ها ترغیب شود.

اما این لامپ‌ها علیرغم مزایای فراوانی که دارند دارای اشعه‌های الکترومغناطیسی نیز هستند که متأسفانه به‌راحتی توسط بدن انسان جذب می‌شوند و به‌مرور زمان با اثرگذاری بر روی سلول‌های مغزی، اعصاب و ماهیچه‌ها موجب ایجاد تورم می‌گردند. جالب است بدانید لامپ‌های کم‌مصرف باوجود قیمت بالایی که نسبت به لامپ‌های رشته‌ای دارند اما به‌شدت محیط‌زیست را آلوده می‌کنند.

این لامپ‌های حاوی جیوه، همانند بمب‌های جیوه‌ای می‌توانند محیط‌زیست را تحت تأثیر خود قرار دهند.

 

در فرایند تولید لامپ‌های کم‌مصرف از فلز جیوه استفاده می‌شود مقدار این جیوه به‌طورمعمول بین ۳ تا ۵ میلی‌گرم است درصورتی‌که حتی ۱ میلی‌گرم جیوه، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به بدن انسان وارد نماید.

جیوه یک فلز سنگین و خطرناک است که اگر به هر دلیلی از این لامپ‌ها نشئت کند، به‌سرعت بخار آن توسط ریه‌ها جذب می‌شود و موجب بروز بیماری‌های قلبی، کبدی، کلیوی، پوستی و حتی عصبی می‌گردد. همچنین این جیوه برای مادران باردار و کودکان نیز بسیار خطرناک است و می‌تواند اثرات مخرب وحشت ناکی بر جنین مادر بگذارد.

لامپ‌های کم‌مصرف، با ایجاد اختلال در ترشح هورمون ملاتونین موجب بی‌خوابی می‌شوند.

مطالعات و تحقیقات بر روی این لامپ‌ها اثبات می‌کند که استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، موجب ایجاد سرطان نیز می‌شوند همچنین این لامپ‌ها با بر هم زدن تعادل هورمون‌های بدن افراد، خواب آن‌ها را مختل می‌نمایند و حتی در مواردی دیده‌شده است که موجب تکرر تعداد غش و تشنج در بیماران صرعی شده‌است.

 

 

چگونه از خطرات لامپ‌های کم مصرف در امان باشیم؟

۱- با توجه به تمام مضراتی که بیان شد، سعی کنید کمتر در معرض نور این‌گونه لامپ‌ها قرار بگیرید و یا اینکه بیشترین فاصله را با آن‌ها داشته باشید.

۲- سعی کنید این لامپ‌ها را فقط در مکان‌هایی که رفت‌وآمد کمتری در آنجا وجود دارد، استفاده کنید و بدانید درون اتاق‌هایی که بیشتر در آن‌ها مستقر هستید، استفاده ازاین‌گونه لامپ‌ها اصلاً توصیه نمی‌شود.

۳- برای اینکه کمتر در معرض خطر لامپ‌های کم‌مصرف باشید، می‌توانید در کنار این لامپ‌ها از  لامپ‌های رشته‌ای استفاده کنید.

۴- درصورتی‌که یک لامپ کم‌مصرف در مجاورت شما شکست، سریعاً از ماسک استفاده نمایید و حتماً کودکان را از آن محل دور کنید. همچنین برای جمع‌آوری لامپ شکسته شده، استفاده از دستکش را فراموش نکنید. در حین جمع‌آوری، تکه‌های بزرگ لامپ را در کیسه‌ای محکم بیندازید اما تکه‌های ریز و پودر مانند این لامپ حتماً باید با یک دستمال مرطوب جمع‌آوری شود.

۵- تا جایی که امکان دارد از جاروبرقی استفاده نکنید زیرا با این کار جیوه در فضای محیط پراکنده می‌شود. درصورتی‌که ندانسته از جاروبرقی استفاده نمودید، کیسه آن را دور بیندازید.

 
لامپ‌های کم‌مصرف در اصل یک بمب جیوه‌ای کوچک هستند. این لامپ‌ها به‌اندازه‌ای مضر می باشند که اگر یکی از آن‌ها بر روی خاک یا زمینی بشکند، تا چند سال هیچ گیاهی در آن محل، رشد نخواهد کرد. پس مراقب سلامتی خود و خانواده‌هایتان  باشید.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!