clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

هاری را جدی بگیریم !

هاری یک بیماری وحشتناک است. ویروس هاری معمولاً از طریق یک حیوان مبتلا، به بدن انسان وارد می‌شود، میزان کشندگی این بیماری بسیار  بالا است به‌طوری که پس از ظهور علائم بیماری چه در انسان و چه در حیوان، درمان امکان‌پذیر نبوده و مرگ را در پی خواهد داشت. با ما همراه باشید …

 

هاری چیست؟

هاری یک ویروس کشنده است که موجب التهاب مغزی حاد می‌شود؛ این ویروس در تمام حیوانات خون گرم ازجمله انسان‌ها ایجاد بیماری می‌کند. در صورتی که فردگازگرفته شده توسط حیوان بیمار بی توجه باشد، مرگ فرد تقریبا حتمی است.

راه‌های سرایت:

مهم‌ترین راه انتقال این بیماری به انسان، گاز گرفته شدن توسط حیوان هار است؛ بنابراین لمس، لیس زدن پوست سالم، بوسیدن و … امکان انتقال هاری وجود ندارد. حتی اگر حیوانی شمارا گاز گرفت تنها در صورتی بیماری هاری منتقل می‌شود که حیوان حامل ویروس هاری باشد.

(در صورتی که حیوانی شما را گاز گرفت، حتما برای کسب اطمینان به دکتر مراجعه کنید.)

 

آیا این بیماری واکسن دارد؟

 

در سال ۱۸۸۵ میلادی، یک زیست‌شناس سرشناس فرانسوی به نام لوئیس پستر، واکسن این بیماری را ساخت. اگرچه این واکسن جلوی بیماری را می‌گرفت، ولی فقط بر روی بیمارهایی اثر می‌کرد که تازه مورد گازگرفتگی حیوان قرارگرفته و سریع برای درمان اقدام کرده‌اند. این واکسن در مراحل سخت‌تر هاری اثر نمی‌کرد و بیمار جان خود را از دست می‌داد. امروزه نیز فقط در برخی شرایط از واکسن استفاده می‌شود و طبق برنامه‌ای که دکتر به شما می‌دهد می‌توانید نسبت به زدن واکسن اقدام کنید. البته سرم این بیماری نیز وجود دارد که در مواردی که مرکز پیشگیری و درمان لازم بداند به بیمار تزریق می‌گردد.

هاری در حیوانات:


در حیوانات طول مدت‌زمان گازگرفتگی تا مرگ بین ۲ تا ۳ ماه است و اصولاً بزاق دهان حیوان‌های مبتلابه این ویروس پس از ابتلا بین ۷ تا ۱۰ روز حاوی ویروس هاری است و در طول این مدت اگر فردی از سوی آن‌ها را گاز گرفته شود حتماً دچار  این بیماری خواهد شد. اولین علامت در حیوانات تغییر رفتار آن‌ها است برای مثال با صاحب خود اُنس نمی‌گیرد، بداخلاق می‌شود و غذایشان را به دلیل مشکل بلع به خوبی نمی‌خورد. پس از مرحله تغییر رفتار حیوان کم‌کم مضطرب و درنده می‌شود، از محل زندگی خود بی‌هدف بیرون می‌رود و هر کس و یا هر حیوانی را که در مسیرش قرار گیرد موردحمله قرار می‌دهد و درنهایت به دلیل گرسنگی و تشنگی (ناشی از ناتوانی در بلع) کف از دهانش سرازیر می‌گردد و به دلیل فلج شدن دستگاه تنفسی جانش را از دست می‌دهد.
البته نوعی دیگر از واکنش نیز پس از مرحله تغییر رفتار وجود دارد، که به هاری آرام معروف شده است در این نوع هاری  که با فلج شدن تمامی اندام‌های حیوان همراه است، ابتدا حیوان به گوشه‌ای پناه می‌برد و پس از گذشت مدتی دست‌ها، پاها و سپس سـایر انـدام‌هـایش فلج می‌شوند و درنهایت با فلج شدن دستگاه تنفسی حیوان در اثر خفگی می‌میرد.

هاری در انسان:

پس از این که انسان از سوی حیوان مبتلابه هاری گازگرفته شد، علائمی در بدن فرد پدید می‌آید که معمولاً با دیگر بیماران این چنینی مشابه است و اصولاً پس از مشاهده این علائم که عبارت‌اند از سرفه، خستگی، تب، سردرد، بدن‌درد، سوزش در محل گازگرفتگی، کاهش اشتها، احساس تهوع، درد عضلانی و گلودرد، می‌شود از ابتلای بیمار به این ویروس اطمینان حاصل کرد. اما علائم این بیماری در انسان‌ها به این موارد ختم نمی‌شود زیرا در مراحل نهایی می‌توان مواردی مانند: اضطراب، رفتارهای خشونت‌آمیز، توهم و افسردگی، ترس از آب، مشکل در صحبت کردن و تکلم، ناتوانی در بلع، فلج شدن فک، دوبینی، ایست قلبی و مشکلات تنفسی نیز مشاهده کرد.

 
هاری بیماری خطرناکی است که اگر سریع درمان نشود موجب مرگ خواهد شد؛ پس اگر هر حیوانیشما را گازگرفت، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.جالب است بدانید که متاسفانه به علت بی‌توجهی به این موضوع سالانه در ایران بین ۶۰ تا ۹۰ نفربر اثر هاری جان خود را از دست می‌دهند.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!