clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
شنبه, 04 فروردين 777

۱۵ اختراع تصادفی!

بسیاری از اختراعات حاصل تلاش‌های شبانه‌روزی دانشمندان بوده است اما برخی از اختراعات هستند که به‌طور اتفاقی آن‌ها را یافته‌اند و عملاً تصادفی اختراع‌شده‌اند. با ما همراه باشید تا با تعدادی از این اختراعات آشنا شوید…

 

۱- بستنی یخی

در عصر زمستانی سال ۱۹۰۵ پسربچه ۱۱ ساله به نام «فرانک اپرسون» در حیاط خانه‌اش در حال درست کردن لیموناد بود که ناگهان متوجه صدایی از سوی مادرش شد که می‌گفت: (بیا تو فرانک)، فرانک باعجله بدون اینکه لیموناد خود را بردارد به خانه رفت اما صبح روز بعد زمانی که به حیاط خانه بازگشت، لیموناد خود را درحالی‌که یخ‌زده بود پیدا کرد، فرانک در آن زمان متوجه نشد که اولین بستنی یخی جهان را اختراع کرده است اما پس از گذشت ۱۸ سال در سن ۲۹ سالگی اختراعش را به ثبت رساند.

 

۲- نوشابه(کوکاکولا)

«جان پِمبِرتِن» داروسازی اهل آتلانتا، روزی سعی می‌کرد تا دارویی برای درمان سردرد بسازد، در این تلاش او، مواد مختلفی ازجمله ماده‌ای زردرنگ و آب گازدار را باهم مخلوط کرد. ولی به‌جای دارو سردرد، نوشابه اختراع شد و جالب است بدانید همان  نوشابه را به مدت ۸ سال به‌جای داروی سردرد برای مردم تجویز می‌کرد!

 

۳- پنی سیلین

در سال ۱۹۲۸ «الکساندر فلمینگ» متوجه ظرفی آلوده شد که مدتی از دور انداخته شدنش گذشته بود. پس از آزمایش این ظرف، که حاوی کپک بود. دریافت که آن چیزی که او آلودگی می‌دانست تمام باکتری‌های اطراف خود را نابود کرده است! وی سپس بر روی آن آلودگی آزمایش‌ها زیادی انجام داد تا سرانجام از قدرت آنتی‌بیوتیکی آگاه شد.

 

۴- چیپس سیب‌زمینی

این کشف خوشمزه صرفاً به دلیل عدم رضایت یک مشتری از سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌اش از یک رستوران بود. در سال ۱۸۵۳ مشتری از ضخیم بودن و برشته نبودن سیب‌زمینی‌اش به رستوران شکایت می‌کند، آشپز این رستوران «کرام»  نیز که از این موضوع حسابی عصبانی شده بود، به نازک‌ترین حالتی که مقدور بود، سیب‌زمینی‌ها را برش زد و تا جایی که کاملاً سفت شوند سرخشان کرد. برخلاف انتظار کرام، این مشتری عصبانی از این سیب‌زمینی خیلی خوشش آمد و از آن چند پرس دیگر سفارش داد!

 

۵- خمیر بازی

این بار مخترع خوش‌شانس آقای «جیمز رایت»، یک مهندس عالی‌رتبه در شرکت «جنرال الکتریک» بود. این شخص در طی جنگ جهانی دوم، به دنبال لاستیک مرغوبی برای تایرهای هواپیما و چکمه سربازان بود. ولی به‌جای آن خمیربازی را اختراع کرد! امروزه بسیاری از روان شناسان استفاده از خمیربازی را برای خُرد سالان توصیه می‌کنند تا خلاقیت آنان افزایش یابد.

 

 

۶- مایکرویو

مخترع این دستگاه، مهندسی خوش‌اقبال به نام «پرسی اسپنسر» بود. او در سال ۱۹۴۶ در حال پژوهش بر روی رادار بود که ناگهان در حین پژوهش به این موضوع پی برد که آب‌نبات های درون جیبش آب‌شده است وی سپس برای اینکه بداند آیا واقعاً این دستگاه موجب این اتفاق شده است یا خیر، تصمیم گرفت که آزمایش دیگری انجام دهد و این بار مقداری ذرت خشک‌شده را درون دستگاه گذاشت. آزمایش موفقیت‌آمیز بود زیرا، ذرت‌ها پاپ کورن شدند!

 

۷- ساخارین(شیرین کننده مصنوعی)

یکی از تصادفی‌ترین اختراعات همین ساخارین است که امروزه به دلیل مضر بودن این ماده استفاده از آن ممنوع شده است. یک روز پژوهشگری به نام «کنستانتین فالبرگ» که به دنبال پیدا کردن کاربرد جدیدی از قطران زغال‌سنگ بود پس از آزمایش‌هایش درباره این موضوع به خانه رفت و قبل از اینکه دست خود را بشوید شیرینی همسرش را که به‌تازگی پخته بود خورد و سپس به این موضوع پی برد که شیرینی همسرش، شیرین‌تر از حد معمول شده است پس شروع به برسی مواد تشکیل‌دهنده‌ی شیرینی کرد و پس از چندی متوجه شد که در حقیقت بیش‌ازحد شیرین بودن آن شیرینی‌ها دلیل اشتباه همسرش در به‌کار بردن شکر نبوده است بلکه او دستش شیرین بوده زیرا پس از انجام آزمایش دستانش را نشسته و هنوز مقداری از ماده‌ی ساخارین که او متوجه سنتز شدن آن نبوده است، روی دستش باقی‌مانده است.

 

۸- براق‌کننده

این بار تقصیر دستیار یک شیمی‌دان به نام «پتسی شِرمن» است. این خانم شیمی‌دان به دنبال ساخت لاستیکی بود که در اثر اشتعال سوخت جت، دچار خردگی نشود که ناگهان دستیارش تعادلش را از دست داد و کاملاً اتفاقی برای حفظ تعادلش پای خود را در حاصل آزمایش‌های شرمن گذاشت اما قطعاً شرمن نباید از این موضوع ناراحت می‌شد زیرا زمانی که دستیارش پای خود را بیرون کشید شرمن متوجه شد که کفش های او براق‌تر شده است و این‌چنین شد که ماده‌ی براق‌کننده به‌عنوان یکی از اختراعات پتسی شِرمن ثبت گشت.

 

۹- کورن فلکس

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید فراموش‌کاری دو برادر موجب اختراع کورن فلکش خوشمزه شد! در سال ۱۸۹۸ دو برادر به نام‌های«جان و ویل کِلاگ» قصد داشتند با جوشاندن دانه‌های گندم، قرص خاصی را برای شرکت محصولات صبحانه‌ای درست کنند تا موفق به دریافت جایزه از آن شرکت شوند. آن دو برادر برای مدت چند روز، دانه‌های پخته را روی اجاق گذاشتند و فراموش کردند که خاموشش کنند. محصول موردنظر آن‌ها، باید خمیری می‌شد ولی آنچه حاصل شد، پولک‌های خشک و برشته بود. آن‌ها پس از آزمایش‌های مشابه توانستند این اختراع را به نام خود ثبت کنند.

 

۱۰- Slinky

در سال ۱۹۴۳ مهندس نیروی دریایی آمریکا آقای «ریچارد جیمز» قصد داشت فنری تولید کند که تجهیزات بیرونی کشتی‌ها را از نوسانات شدیدی که منجر به خرابی آنها می‌شود محافظت کند. پس از ساخت چند نمونه فنر، به این موضوع پی برد که هیچ‌یک از نمونه‌ها آن به درد این کار نمی‌خورد به همین دلیل وی از روی عصبانیت یک مدل خود را به بیرون از پنجره پرتاب کرد، و دید که فنر به‌جای اینکه محکم به زمین برخورد کند، جهشی کرد و مجدداً شکل اصلی خود را گرفت و به این صورت شد که برای مدت‌ها از فنر به‌عنوان وسیله‌ی بازی کودکان استفاده می‌شد.

 

 

۱۱- تفلون

وسیله محبوبی که مادران آن را بسیار دوست دارند، توسط آقای شیمی‌دانی به نام «روی پلانکت» اختراع‌شده است. در سال ۱۹۳۸ پلانکت هنگامی‌که به نتیجه آزمایش خود درباره CFC در سردخانه‌ای سر می‌زد، بسیار تعجب کرد، زیرا به‌جای این‌که ماده‌ای از جنس گاز در آنجا ببیند، تنها تعدادی پولک سفید دید! پس از مطالعه درباره ویژگی‌های این پولک‌ها، پی برد که آن‌ها  یک روان کننده عالی با نقطه ذوب فوق‌العاده بالا هستند!

 

۱۲- بند چسبی

این اختراع پر کاربرد که، اولین بار در لباس فضا نوردی استفاده‌شده است، توسط مهندس سویسی به نام «جورج دی‌مسترال»  اختراع شد. این بار این وسیله تصادفی اختراع نشده، بلکه  آقای دی مسترال سال‌ها زمان برای این اختراع صرف کرده است. ولی ایده این اختراع به‌صورت تصادفی به ذهن این مهندس سویسی افتاد. روزی وی به همراه سگ خود به شکار رفته بود که متوجه شد خارها به پشم‌های سگش می‌چسبد. هنگامی که به خانه بازگشت کنجکاو شد که ببیند، علت متصل شدن خارها به پشم‌های سگش چیست. پس از بررسی خارها با میکرسکوپ دریافت که، قلاب های ریزی در خارها وجود دارد که باعث چسبیدن آن‌ها به پشم سگش شده است.

 

۱۳- چای

شاید جالب باشد اگر بدانید چای سیاه هزاران سال پیش توسط امپراتور چینی به نام «شنانگ» کشف‌شده! زمانی که این امپراتور در حیاط قصر خود در حال قدم زدن بود براثر وزش باد چند برگ چای در لیوان آب وی افتاد شانگ که در آن لحظه متوجه این اتفاق نشد پس از مدتی هنگام  نوشیدن آب دید که آب ظرفش سیاه شده و به همین دلیل گمان کرد که ممکن است آن آب مسموم باشد، پس آن را دور ریخت، اما عصاره چای در انتهای ظرف باقیمانده بود و ازآنجاکه او یک گیاه‌پزشک بود کمی از آن را از سر کنجکاوی آزمایش کرد تا بداند علت سیاه شدن آب دقیقاً چیست و بدین ترتیب چای کشف شد.

 

۱۴- کبریت

در سال ۱۸۲۶ آقای جان والکر دانشمند انگلیسی  کبریت را که امروزه یکی از ارکان اصلی هر آشپزخانه است، اختراع کرد. در حقیقت والکر زمانی که می‌خواست مواد شیمیایی خشک‌شده را از روی چوب‌های درون آزمایشگاهش بردارد، اصطکاک به وجود آمده موجب آتش گرفتن چوب‌ها شد و همین اتفاق ساده موجب گشت تا  والکر خوش‌اقبال بفهمد که اختراعی بزرگ را می‌تواند به نام خود به ثبت برساند.

 

 

۱۵-دستگاه تنظیم ضربان قلب

مهندس الکترونیکی به نام «جان هاپس» کاملاً تصادفی اختراعی کرد که تاکنون به سبب آن اختراع جان‌های بسیاری را نجات داده‌اند. او در آزمایشی سعی داشت که با استفاده از فرکانس رادیویی، حرارتی ایجاد نماید که دمای بدن را تنظیم کند. او به‌صورت تصادفی متوجه شد که اگر قلب به دلیل کاهش دمای بدن تپشی نکند. می‌توان با تحریک مصنوعی آن را مجدداً به‌کار انداخت تا شخص بتواند زندگی خود را ادامه دهد.

 

 

همان‌طوری که خواندید گاهی اوقات اتفاق‌هایی رخ می‌دهد، که به تصور همه ما رخدادی بد یا غیرمنتظره است، ولی شاید آن رخداد خیلی هم بد نباشد. فقط کافی است به شکلی دیگر به آن نگاه کرد تا یک فرصت جدید به‌دست آورد.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!