clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 03 فروردين 1396

۱۰ تکنیک طلایی جهت متقاعد کردن دیگران !

قطعاً برای همه‌ی ما پیش‌آمده که زمانی لازم شده کسی را متقاعد کنیم و تأثیر مثبتی روی وی داشته باشیم. برای مثال ناظم مدرسه‌ای که قصد دارد دانش‌آموزانش را حرف‌گوش‌کن و منضبط بار آورد آنگاه احتیاج به متقاعد کردن آن‌ها دارد، یا کارمندی که قصد استعفا داشته باشد، اینجاست که رییس وی باید بتواند با زبان و صحبت او را نگه دارد. یا کودکی که حرف شنوی ندارد و راضی به انجام کاری که به وی امر شده نمی‌شود، باید بتوان با زبانی خوش او را راضی نمود. درواقع برای رسیدن به اهداف مهم در زندگی شخصی، اجتماعی و محل کار، نیاز است یاد بگیریم که چگونه با زبانی خوش دیگران را راضی نگه‌داریم. متقاعد کردن دیگران معمولاً کار بسیار دشواری است و هرکسی توانایی انجام این مهارت را ندارد. در اصل برای خوش سروزبان بودن باید توانست با چند کلام دیگران را طوری متقاعد کنند تا کاری که آن‌ها می‌خواهند را بدون چون‌وچرا انجام دهند. این افراد خوش سروزبان با همین زبان بدنشان کاری می‌کنند که دیگران نه‌تنها با جان‌ودل از نظراتشان استقبال کرده بلکه مجذوبب این افراد هم می‌شوند. جالب است بدانید که خوش‌سروزبان‌ها تکنیک‌هایی را می‌دانند که به‌راحتی دیگران را شیفته‌ی خود می‌کنند. ما را همراهی نمایید تا با تکنیک‌هایی که با آن‌ها می‌توانن دیگران را متقاعد کرد، آشنا شویم.

۱- مخاطب خود را می‌شناسند 

هنگام گفتگو با دیگران باید اول مخاطب و قلق مختص به وی را شناخت، چراکه این تکنیک موجب می‌شود که حرف‌هایتان به گوش دیگران راه پیدا کنند. جالب است بدانید که خوش‌سروزبان‌ها اگر بدانند مخاطبشان آرام و خجالتی است با وی به‌آرامیی صحبت می‌کنند؛ اما اگر بدانند فردی پرجنب‌وجوش می‌باشد آنگاه پرحرارت سخن می‌رانند.


۲- حرف زور نمی‌زنند

بهتر است با زور حرف خود را به کرسی ننشاند درعوض با اعتمادبه‌نفس و در کمال آرامش، ایده‌های خود را برای مخاطب روشن نمود. خوش‌سروزبان‌ها همیشه این اصل را رعایت می‌کنند که برای حفظ جایگاه خود باید آرامش خود را حفظ نمایند و با زیرکی مخاطب را جذب کنند بدون اینکه ذره‌ای تندی به خرج دهند یا اجازه دهند بحث‌ها بالا بگیرند. آن ها بدون عجله و لجاجت و با اعتمادبه‌نفس بالا پس از بیان ایده، به مخاطب فرصت درک درست ایده را هم می‌دهند.

 

۳- ترسو نیستند

خوش‌سروزبان‌ها به‌هیچ‌ وجه ایده‌ی خود را با ترس یا به‌صورت سؤالی مطرح نمی‌کنند؛ چراکه نیاز به تأیید دیگران ندارند. درواقع بهتر است ایده‌ها را به شکل دانستنی‌های جالب یا خبری جذاب بیان کرد تا مخاطب را درگیر خود کنند و ترغیب‌کنندهه به نظر آیند.

 

۴- جلوه‌ی قدرتمندی دارند

تحقیقات نشان داده‌اند که اغلب مخاطبین در ۷ ثانیه اول تصمیم می‌گیرند که از شما خوششان بیاید یا خیر؟ بنابراین برای ثانیه‌ی ۸ به بعد، مواردی را باید رعایت کرد که عبارتند از: دوستانه و محکم دست دادن، لبخند فراخ داشتن، حالت نشستن یاا ایستادن قدرتمند، زبان بدن مثبت، گشاده‌رویی و باز بودن شانه‌ها در حین صحبت کردن.

 

۵- با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند

طی تحقیقاتی که در دانشگاه استنفورد انجام شد، در مرحله‌ی اول از دانشجویان خواسته شد تا با یکدیگر به توافقاتی برسند که آنها در ۵۵ درصد از مذاکرات به توافق رسیدند، در مرحله بعد از آن‌ها خواسته شد که قبل از مذاکره، پیش زمینه ای از شخصیت خود برای یکدیگر ارائه دهند، جالب اینجا بود که در این مرحله  در ۹۰ درصد از مذاکرات به توافق رسیدند. بنابراینن بهتر است قبل از شروع بحث با مخاطب یک رابطه‌ی آدمیزادی با وی برقرار کرد، چراکه مخاطب ما یک آدمیزاد است نه یک حریف.


6
- دیگران را با اسم خطاب می‌کنند

تحقیقات ثابت کرده‌اند که خطاب کردن اشخاص با اسم موجب تأیید اعتبار پیش آن اشخاص می‌شود. بنابراین صدا کردن اسم دیگران که بخشی از هویت هر فرد می‌باشد، احساس خاصی را به آن‌ها انتقال می‌دهد. پس بهتر است، افراد کم‌ حافظه  که اسامی را از یاد می‌برند و فقط چهره‌ها در ذهنشان باقی می‌ماند، حتماً تمرین حافظه کنند و این نقص را برطرف نمایند.

7- در استفاده از زبان بدن خبره هستند

زبان بدن همانند زیرنویسی است که بایستی با صحبت‌ها هماهنگ باشند؛ چراکه ذهن مخاطب را بسیار درگیر می‌کنند.خوش‌سروزبان‌ها در استفاده از این زیرنویس بسیار خبره هستند. درواقع زبان بدن حرکات و حالات بدن می‌باشد که شامل: باز کردن دست‌ها از یکدیگر، داشتن ارتباط چشمی، استفاده از لحن مشتاقانه و جذاب و متمایل کردن بدن به سمت شخصی که درر حال صحبت است.

8- نظرات مخاطب را تصدیق می‌کنند

خوش‌سروزبان‌ها در بحث و گفنگو به نظرات دیگران گوش می‌دهند و عمیقاً برای آن‌ها ارزش قائل می‌شوند. به‌هرحال آن‌ها هم بی‌عیب و خطا نیستند. پس چه خوب است به‌جای آن‌که حرفی که صحیح نیست را سفت چسبید، حرف مخاطب را تصدیقق نمود. چراکه تصدیق کردن نظر مخاطب، نشانه‌ی روشنفکری و اراده‌ای برای بهتر شدن است.

9- تصویرسازی می‌کنند

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که آدم‌ها با تصویرسازی به‌طور باورنکردنی قانع می‌شوند. چراکه تصویری را در ذهن گیرنده ایجاد می‌گردد که به‌راحتی فراموش‌شدنی نیست. خوش‌سروزبان‌ها در هنگام صحبت کردن از تصاویر ذهنی بسیاری استفادهه می‌کنند. آن‌ها در زمانی که موضوع انتزاعی است و نتوان تصویری برای آن ارائه داد، ناچار می‌شوند داستانی که به موضوعع نزدیک باشد را تعریف کنند.

10- واضح و دقیق صحبت می‌کنند

خوش‌سروزبان‌ها، ایده‌ها و محتویات ذهنشان را بسیار واضح بیان می‌کنند؛ چراکه به خوبی به سوژه‌ی خود احاطه دارند. بنابراین حتماً باید با موضوع خود آشنایی کامل را داشت و بر ایده‌ی خود چنان مسلط شد که دقیق و بدون حرف‌های اضافه بتوان اصل مطلب را به مخاطب فهماند.

 

متقاعد کردن دیگران

 

افرادی که می‌توانند به‌راحتی دیگران را متقاعد کنند بدون شک برای اغلب مردم محبوب هستند و با ترفندهایی دیگران را شیفته‌ی خود می‌کنند. چراکه سلاح آنها فروکردن خود در دل دیگران می‌باشد. آنها سیگنال‌هایی را به مردم ارسال می‌کنند، برای مثال به نحوه‌ای خاص چشمانشان را حرکت داده و یا با کسی دست می‌دهند. ما ۱۰ تکنیک طلایی را بیان کردیم. شماا هم اگر تکنیک یا ترفندهای دیگری را می‌دانید، لطفاً با ما درمیان بگذارید.

 

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!