clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

افزایش بهره‌برداری گیاهان با ایجاد تغییرات ژنتیکی!

افزایش روزافزون جمعیت، مشکلاتی از قبیل فراهم کردن تغذیه را برای جامعه به وجود آورده و عواملی مانند آفات و خشک‌سالی این مشکلات را دوچندان می‌کند؛ به همین دلیل دانشمندان با پژوهش‌های فراوان برای حل این مشکل، توانستند با ایجاد تغییرات ژنتیکی در گیاهان، میزان بهره‌برداری از آن‌ها را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهند. با ما همراه باشید.

 

گیاهان با انجام عمل فتوسنتز، درصد بسیارکمی از نور خورشید را جذب می‌کنند تا با استفاده از آن به همراه دی‌اکسید کربن و آب، شیره‌ی غذایی را تولید نمایند. اما دانشمندان برای اولین بار در آژانس حفاظت از محیط‌زیست آمریکا با پژوهش‌هایی که انجام داده‌اند، موفق شدند با ایجاد تغییرات ژنتیکی در بخشی از سیستم محافظتی گیاهان، میزان جذب نور خورشید و رشد آن‌ها را تا حدود ۱۴ تا ۲۰ درصد افزایش دهند و پس از آن بود که اولین گوجه‌فرنگی تراریخته در ایالت کالیفرنیای آمریکا تولید و وارد بازار شد.

 

 

مهم‌ترین اهداف از ایجاد تغییرات ژنتیکی در گیاهان:

  • ایجاد مقاومت در برابر حشرات
  • تولید گیاهان مقاوم به استرس
  • تولید گیاهان مقاوم به علف‌کش‌ها
  • افزایش ایمنی در مقابله با باکتری ها
  • تبدیل‌شدن به گیاهانی مقاوم در برابر قارچ‌ها
  • افزایش میزان حجم محصولات

 

تنها ده درصد زمین‌های کشاورزی جهان زیر کشت محصولات تراریخته است. 

پس از فروش اولین محصولات تراریخته، بازار این محصولات به‌سرعت رونق گرفت زیرا گیاهانی که با این روش پرورش داده می‌شدند نسبت به گیاهان معمولی سریع‌تر رشد می‌کردند و مدت‌زمان سالم ماندن محصولات آن‌ها نیز بیشتر می شود. طبق آمار جهانی، بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۱۱ تعداد زمین‌های زیر کشت محصولات ژنتیکی تا ۹۴ برابر افزایش یافته است و بسیاری از این زمین های کشاورزی، در آمریکای شمالی بودند و به‌تدریج و باگذشت زمان، کشت محصولات تراریخته در کشورهای دیگر به‌خصوص کشورهای جهان سوم نیز رونق گرفت، این در حالی بود که بر اساس تخمین‌های برآورده شده در سال ۲۰۰۳ میزان تولید محصولات تراریخته در بازار آمریکا که یکی از بزرگ‌ترین  تولیدکننده آن‌ها به‌حساب می‌آمد، به ۷۵ درصد کل محصولات این کشور رسید.

محصولا تراریخته به شدت برای سلامتی مضر هستند.

اگرچه تولیدکنندگان محصولات تراریخته، برای این نوع از محصولات نقاط مثبت بسیاری ذکر کرده‌اند، اما از سال ۲۰۰۳ به بعد انتقادات مختلفی علیه این شیوه از تولیدات محصول مطرح شد. یکی از این انتقادات این بود که حشرات کم کم در برابر سمومم خاصی که برای این محصولات ژنتیکی بکار رفته بود، مقاوم شده بودند و این عامل سبب می‌شد که نابود کردن آن‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر نباشد. در سال ۲۰۱۱ نیز پس از تحقیقاتی وسیع، دانشمندان پی بردند که سموم مورداستفاده در این محصولات برای زنان باردار به‌شدت خطرناک است زیرا این امکان وجود دارد که سم استفاده‌شده وارد خون جنین شود. همچنین این سموم باعث بروز انواع سرطان، حساسیت‌های شدید گوارشی و به وجود آمدن تومورهای مختلف در دستگاه گوارشی نیز می‌شوند و حتی تعادل زیست‌محیطی را بر هم می‌زنند.

 

 

دست‌کاری ژنتیکی گیاهان موجب می‌شود تا زنبورها به علت
سو تغذیه و کمبود منابع غذایی کشته شوند.

در حال حاضر کشت محصولات تراریخته نه‌تنها دیگر سودی برای کشاورزان ندارد، بلکه با مقاوم شدن حشرات، کشاورزان برای مقابله با آن‌ها مخارج بسیاری را باید متحمل شوند. همچنین با تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده‌اند به این نتیجه رسیدند که این محصولات علاوه بر ایجاد تغییر در چرخه طبیعت، موجب بروز انواع مشکلات گوارشی نیز می‌گردند و این موضوع به‌قدری اهمیت دارد که اکنون ۳۸ کشور جهان از واردات و یا حتی پرورش محصولات تراریخته خودداری کرده‌اند. اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که، آیا شما باوجود مضراتی که این محصولات دارند ممکن است تنها به دلیل ظاهر زیبایشان آن‌ها را خریداری کنید؟
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!