clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 02 فروردين 777

مسجد جهان‌نمای هند

مسجد جهان‌نما از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین مساجد هند است این مسجد که به‌فرمان شاه جهان، پنجمین امپراتور سلسله گورکانیان هند که تاج‌محل را نیز ساخته، احداث‌شده است در روزگاران قدیم به‌عنوان مسجد اصلی هندوستان شهرت داشت.


هزاران کارگر در حدود شش سال برای ساخت این مسجد شبانه‌روز تلاش کردند تا سرانجام در سال ۱۶۵۶ میلادی افتتاح شد. محوطه خارجی مسجد ظرفیتی برابر با ۲۵ هزار نمازگزار را دارا است. این محوطه از شرق، شمال و جنوب به سه پلکان منتهی می‌شود که همگی با سنگ‌هایی قرمزرنگ به بهترین شکل مزین و ساخته‌شده‌اند.

 

مسجد جهان‌نما‬‎

در اطراف مسجد، دکه‌ها و مغازه‌های متعددی به فروش انواع کالا مشغول هستند. ساختمان اصلی این مسجد ۸۰ متر طول و ۲۷ متر عرض دارد و سقف آن نیز از سه گنبد تشکیل‌شده است که با سنگ مرمر راه‌راه سفید و ارغوانی پوشیده شده‌اند. زیر آن گنبد ها نیز سالنی با هفت ورودی قوسی شکل رو به غرب وجود دارد که تا نیمه بر روی دیوارهایش سنگ مرمر قرار داده‌اند.

 

مسجد جهان‌نما‬‎

در دو طرف ۳ گنبد این مسجد دو مناره سر به فلک کشیده وجود دارد که ارتفاع  هرکدام به حدود چهل‌ویک متر می‌رسد.  هر مناره نیز صد و سی پله دارد که همگی از سنگ قرمز و سنگ مرمر سفید با راه‌راه‌های طولی ساخته‌شده‌اند. در محوطه پشتی مسجد نیز چهار مناره کوچک‌تر قرارگرفته که هفت ورودی قوس‌دار آن به سمت غرب باز می‌شود. کف مسجد با مرمر سیاه‌وسفید پوشیده شده  و محل هر سجاده با مرمر سفید مشخص گشته است و درمجموع ۸۹۹ سجاده سیاه مرمرین در کف مسجد جایگذاری شده است.

کلیساهای متعددی در سرتاسر جهان وجود دارند که با معماری منحصربه‌فردشان غیر مستقیم به تبلیغ دین مسیحیت می‌پردازند ای‌کاش مساجدی همچون مسجد جامع دهلی بسیار بودند تا دین اسلام را با معماری اسلامی به جهانیان معرفی کنند.

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!