clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
جمعه, 04 فروردين 1396

عروس دریایی جانوری که حیات هوشمندانه دارد!

جهان ما سرشار از موجودات شگفت‌انگیز است. یکی از مخلوقات عجیب و خطرناک در دریا، عروس دریایی است که بسیاری از مردم این جانور را مرموز می‌دانند؛ چراکه ساختار عجیبی دارد، علاوه بر این حیات خاصی را در اقیانوس‌ها دنبال می‌کند. این موجود با زیبایی سحر آمیزش نگاه هر بیننده‌ای را به دنبال خود می‌کشاند. با ما همراه باشید تا درمورد ساختار و حیات این موجود زیبا بیشتر بدانید.

 عروس دریایی گونه‌ای از بی‌مهرگان است که در شاخه مرجانیان طبقه‌بندی می‌شود. طبق بررسی‌های انجام‌شده عروس‌های دریایی از ۶۵۰ میلیون سال پیش تاکنون در دریاها زیست می‌نمایند. این موجودات بر اساس اندازه، شکل و رنگ‌های مختلف شان به گونه‌های متفاوتی تقسیم‌بندی شده‌اند. ازجمله:

  • Cubozoa در حدود ۲۰ گونه
  • Staurozoa در حدود ۵۰ گونه
  • Scyphozoa بیش از ۲۰۰ گونه
  •  Hydrozoa در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ گونه
  • گونه‌ای در آب شیرین زندگی می‌کند، که  سفیدرنگ است و اندازه‌ای کمتر از نیم اینچ دارد، همچنین این گونه نیش ندارد.

 

ساختار عروس دریایی:

این موجودات دارای ساختار فوق‌العاده زیبایی هستند، به همین علت آن‌ها را عروس دریایی نامیده‌اند. عروس دریایی بدنی به شکل چتر شفاف ژلاتینی دارد و قطر بدن آن در حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر می‌باشد همچنین در مرکز چتر و در حاشیه‌ی لبه‌ها قطر بدن نازک‌تر می‌شود. علاوه بر این در لبه‌های چتر تعدادی تانتاکول و ۸ عدد برآمدگی که دارای ساختار حسی، ذرات شعاعیی یا استاتولیت ها هستند، وجود دارند.

در وسط بدن این موجودات دهانی چهارگوش قرار دارد که به یک حلق لوله‌ای با مقطع ۴ گوش متصل می‌شود و انتهای حلق به معده‌ای چهار قسمتی ختم می‌گردد. لوله‌های گوارشی یا معدی از ۴ قسمت معده منشأ گرفته و به‌وسیله مجرای شعاعی حلقویی که دارند مواد غذایی را به قسمت‌های مختلف بدن می‌رسانند.

«عروس های دریایی ۲۲ چشم ساده در جدار تعادلی خود دارند.»

عروس‌های دریایی حداقل دو شبکه عصبی دارند، یکی از آنها تنها نواحی زیر چتر را دربرگرفته و وظیفه‌ی تنظیم انقباضات چتر در هنگام شنا و افزایش سرعت انتقال جریانات عصبی را دارد. دومین شبکه عصبی، تمامی سطوح زیر و روی چتر و تانتاکول ها را عصب دار می‌کند. همچنین وظیفه‌ی انتقال آرام جریانات عصبی و تنظیم حرکات موضعی و متمرکزی مانندد تغذیه را دارد.

سیستم تولیدمثل عروس دریایی:

غدد جنسی به تعداد ۴ عدد به شکل نعل اسب، در زیر چتر در کنار کیسه‌های معدی قرار دارند. در مدوز نر یا اورلیای نر، اسپرم‌ها از غدد تناسلی جدا گردیده و وارد حفره گوارشی شده سپس از راه دهان به دریا راه می‌یابند و مدوز ماده را جستجو می‌کنند. پس از یافتن مدوز ماده، حال اسپرم‌ها از طریق دهان وارد حفره گوارشی اورلیای ماده می‌شوند و با تخمک‌های آزادشده از غددد جنسی ترکیب می‌گردند.

بعد از لقاح، تخم‌هایی به وجود می‌آیند که حفره گوارشی را ترک می‌نمایند و در کیسه‌های پرورشی که در شیار بازوها هستند، مستقر می‌گردند. سپس بعد از طی مراحل رشد و نمو، تخم‌ها به‌صورت لاروی مژک‌دار درمی‌آیند. دراین مرحله لاروها این قسمت را ترک می‌نمایند و روی سطح سخت دیگری به‌صورت وارونه متصل می‌شوند. در این حالت، مژک‌هایشان را ازدست‌داده و ثابت می‌مانند.

«لاروها با ۱۲ سانتیمتر اندازه، به‌صورت پولیپ ممکن است در حدود ماه‌ها یا حتی سال‌ها در این حالت باقی بمانند.»

اما با شروع سرما و در اواخر پاییز، پولیپ ها شروع به رشد و سپس تقسیم‌بندی عرضی می‌کنند. این پولیپ های قطعه‌قطعه شده، عمیق‌تر می‌گردند و به شکل نعلبکی‌های که لبه‌های دندانه‌دار دارند، درمی‌آیند، همچنین ارتباط این قطعات به‌وسیله‌ی لوله‌ی مرکزی می‌باشد. سرانجام به‌تدریج این قطعات از هم جداشده و پولیپ را ترک می‌کنند و مدوزهای تقریباً ۸ لبی را ایجادد می‌کنند که این مدوزها به‌تدریج بالغ گردیده  و زندگی مستقلی برای خود به‌صورت عروس دریایی ایجاد می‌نمایند.

شرح مختصری از حیات عروس دریایی:

۱- برخی از گونه‌های عروس دریایی به جلبک‌های دریایی می‌چسبند و زمان زیادی را روی بستر دریا سپری می‌کنند.

۲- عروس‌های دریایی بدون اینکه مغز و قلب داشته باشند، شناگران ماهر و باهوشی هستند. چراکه علاوه بر این‌که جریان‌های اقیانوسی را شناسایی می‌کنند، قادر به شنا کردن برخلاف جهت آن‌ها هستند. جالب است بدانید که محققان تنها با استفاده ازز سیستم موقیت یاب (GPS) توانستند مسیر حرکت برخی از عروس‌های دریایی را دنبال کنند.

۳- عروس‌های دریایی با استفاده از انقباض عضلاتشان به سمت جلو حرکت می‌کنند.

۴- یکی از سمی‌ترین مخلوقات دریا، عروس دریایی‌ها هستند.

۵- بدن عروس دریایی از توده‌ای پولیپ شکل ایجادشده که رشته‌هایی پوشیده شده با هزاران سلول زهر به نام نماتوسیت، از آن خارج می‌شوند. سم آن‌ها می‌تواند یک انسان را از پای درآورد.

۶- عروس دریایی برای به دام انداختن طعمه این‌گونه عمل می‌کند: هنگامی‌که طعمه در تماس با رشته‌ها قرار می‌گیرد، به دام می‌افتد و با سم فلج می‌شود سپس عروس دریایی، به‌وسیله ی رشته‌ها طعمه را وارد دهان، که مرکز پلیپ است،  می‌کند.

۷- عروس‌های دریایی چنگال‌هایی به بلندی ۱ تا ۳ متر دارند و با آنها قادر به سوراخ کردن پوست بدن انسان می‌باشند و در تمام نقاط دنیا مضر هستند. چراکه بعضی از آنها باعث آلرژی می‌شوند.

۸- معمولاً عروس‌های دریایی با سایز کوچک از پلانکتون‌ها، سایز متوسط از ماهی‌های کوچک و سایز بزرگ از جانورانی اعم از میگو، خرچنگ و ماهی تغذیه می‌کنند.

«سمی ترین عروس دریایی جهان، عروس دریایی استوایی است.»

عروس‌های دریایی علی‌رغم جسم ساده‌ای که دارند بسیار هوشمند هستند این موجدات که از سیستم گردش خون بی‌بهره می‌باشند در کمال شگفتی قرن‌ها است که به حیات هوشمندانه ادامه می‌دهند. این موجودات زیبا و دوست‌داشتنی که ظاهری جذابی نیز دارند سالیانه بسیاری از انسان‌ها را نیش می‌زنند به‌طور مثال چندی پیش گونه‌ای بسیار بزرگ و نادر از این جانور در سواحل کوئینزلند، استرالیا کشف شد که در کمال ناباوری نیش آن به‌قدری سمی و مرگ‌آور بود که حتی حیوانات دور و اطراف خود را نیز می‌توانست سمی کند. اصولاً در سواحلی که احتمال حضور عروس دریایی در آنجا بالاست اطلاع‌رسانی می‌شود پس اگر برای سفرهای نوروزی به کشوری همچون استرالیا سفرکرده‌اید به علامت‌های قرارگرفته در سواحل حتماً دقت کنید.

برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!