clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 21 -2664

معضل بزرگی به نام انقراض جانوران ایرانی!

انقراض جانوران، یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که گریبان گیر سراسر دنیا شده و همه را به فکر واداشته تا راه درستی را برای حل این مشکل به‌دست بیاورند. تغییرات آب‌وهوا، تخریب زیستگاه‌ها و شکار غیرمجاز را می‌توان از مهم‌ترین دلایل انقراض حیات این جانوران دانست. ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر از این موضوع مستثنا نیست و جانوران زیادی را ازدست‌داده یا در آینده نه چندان دور از دست می‌دهد. در لیست زیر مهم‌ترین جانوران ایرانی منقرض شده یا در حال انقراض را فراهم کردیم. با ما همراه باشید.

شیر ایرانی

این شیر از نیرومندترین و مشهورترین پستانداران ایران و جهان می‌باشد که در دشت‌های ایران زندگی می‌کرد و درگذشته یکی از نمادهای ایران محسوب می‌شد. وزن بدن زرد رنگ این شیر زیبا، در حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم است و حس شنوایی بسیار قوی، از مشخصات این جانور می‌باشد. ظاهراً آخرین شیر را در شمال غربی دزفول توسط یک نقشه‌بردار هندی ارتش بریتانیا یا به استناد برخی مقالات، مهندسان آمریکایی در سال ۱۳۲۱ مشاهده شد، اما پس‌ازآن دیگر خبری مبنی بر دیده شدن این حیوان گزارش نگردیده است. باوجود این‌که گمان می‌رود این‌گونهمنقرض‌شده باشد اما در حال حاضر زیرگونه‌ای از آن همچنان در قرق جنگلی «گیر» در شمال غربی هندوستان تحت محافظت شدید به حیات خود ادامه می‌دهند.

 

شیر ایرانی

هندی‌ها درصددی هستند که نام این شیر ایرانی را به شیر هندی تغییر دهند؛ به گفته‌ی جمشید پرچی زاده (کارشناس ارشد جانورشناسی) در پارک ملی گیر، متخصصان شناخته‌شده‌ی هندی این شیر را بانام شیر هندی به گردشگران معرفی می‌کنند. همچنین کشور هندوستان قصد دارد که «حیوان ملی هندوستان» را از «ببر بنگال» به «شیر هندی» تغییر دهد که این کار می‌تواند زنگ خطر بزرگی برای ایران به صدا دربیاورد.

ببر مازندران

آغاز قرن بیستم را باید زمان شروع انقراض ببر ایرانی یا همان ببر مازندران دانست. این ببر در جلگه‌های ساحلی حاشیه دریای خزر و بیشه‌های مردابی شمال ایران که پوشش غنی گیاهی و  جانوری داشته زندگی می‌نمود. این جانوران در طی زمان به مناطق مرتفع جنگلی مهاجرت کردند. به دلیل گرسنگی و نداشتن شکار در مناطق کوهی مجبور شدند که به محل زندگی انسان‌ها نزدیک شوند که این کار منجر به شکار شدن آن‌ها توسط انسان‌ها شد. این‌گونه از ببرها قادر هستند تا ۱۰ متر به‌صورت افقی بپرند و همچنین برخلاف اغلب گربه‌سانان به آبتنی علاقه بسیاری دارند. آخرین ببر مازندران در سال ۱۳۳۸ در جنگل گلستان توسط یک شکارچی محلی، شکار شد و بعدازآن دیگر هیچ ببری ازاین‌گونه مشاهده نگردید.

 

ببر مازندران

 

یوزپلنگ ایرانی

این جانور در مناطق بیابانی در سطح منطقه زندگی می‌کرد و سال‌هاست که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد. در حال حاضر بین ۷۰ تا ۱۰۰ قلاده از یوزپلنگ ایرانی در کشور محرز  می‌باشد که بیش از نیمی از آن در یزد زیست نموده و استان‌های سمنان، خراسان شمالی و اصفهان در رده‌های بعدی قرار دارند. یوزپلنگ ایرانی به‌عنوان سریع‌ترین جانور در خشکی شناخته‌شده و می‌تواند سرعتش را تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند. پوستی نخودی رنگ و با خال‌های سیاه و گرد و کوچک دارد، و موهایش زبر و کوتاه و دارای اندامی کشیده هستند. به دلیل اهمیت زیاد این جانور، شکار آن ممنوع بوده و در صورت شکار جریمه‌ی ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته‌شده است.

«یوزپلنگ ایرانی که رو به انقراض است، می تواند به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بدود.»

 

یوزپلنگ ایرانی

 

پلنگ ایرانی

پلنگ ایرانی یکی از گربه‌سانان زیبای جهان است. این‌گونه به نسبت دیگر جانوران ازنظر جمعیت و منطقه حفاظت‌شده، شرایط مناسب‌تری دارد. پلنگ ایرانی می‌تواند تا سرعت ۸۵ کیلومتر در ساعت بدود و همچنین توانایی بی‌نظیری در بالا رفتن از درختان دارد. شنوایی آن به ۲ برابر شنوایی انسان می‌رسد و در نور ملایم، شش برابر بینایی‌اش قوی‌تر از انسان است. زیستگاه این جانوران از جنگل‌های بارانی تا بیابان‌ها متغیر است. درواقع هر جا که آب و طعمه‌های مطلوب باشد، پلنگ می‌تواند در آنجا زندگی کند. به دلیل اینکه این جانوران پراکندگی جغرافیایی نسبتاً وسیعی دارد، هنوز به‌طورقطع تعداد این جانور مشخص نشده

 

پلنگ ایرانی

سیاه‌گوش ایران

زیستگاه سیاه‌گوش در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی ایران به‌ویژه حاشیه کویر مرکزی است. سیاه‌گوش‌ها اغلب جانورانی با وزن کمتر از ۵ کیلوگرم مانند خرگوش صحرایی را طعمه خود می‌کنند. همچنین این جانور مهارت بسیار بالایی در شکار پرندگان دارد. سیاه‌گوش می‌تواند با پریدن در هوا یک یا حتی چند پرنده که در حال پرواز در ارتفاع پایین هستند را شکار کند. همچنین این جانور می‌تواند به مدت طولانی بدون آب زندگی کند، زیرا این توانایی را دارد که آب بدن خود را تا حد زیادی از پیکر جانور شکار شده تأمین نماید. شکار این جانوران در جهت استفاده از پوست و کاهش طعمه که در همه آنها رد پای انسان‌ها کاملاً به‌وضوح رؤیت می‌شود موجب شده است که جمعیت این جانوران به‌شدت کاهش پیدا کند. طول بدن کم، دم‌کوتاه، موهای بلند روی گوش‌ها و پاهای کشیده از مشخصات  منحصربه‌فرد این جاندار می‌باشد.

 

سیاه گوش ایران

 

گوزن زرد ایرانی

زیستگاه اصلی این جانوران مناطق تالابی و جنگلی و اطراف رودهای کرخه و دز است. در سال ۱۳۹۲ شیوع نوعی مگس به نام «میاز» در نواحی رود کرخه موجب مرگ بسیاری از این گوزن‌ها شد، به‌گونه‌ای که بعضی کارشناسان خبر از احتمال انقراض نسل آن‌ها می‌دادند. بر پایه بررسی‌ها تا تیر ۱۳۹۲ نزدیک به ۴۵ رأس گوزن به دلیل تخم‌گذاری این مگس بر روی بدنشان جان خود را از دست دادند و تنها ۲۵ رأس دیگر مشاهده شد. به همین دلیل دولت ایران تصمیم گرفت که با زنده گیری، تکثیر در اسارت و رهاسازی دوباره این گوزن‌ها، نسل آن‌ها را حفظ کند اما در سال ۱۳۹۲ تائید شد که تمام گوزن‌های زرد وحشی از بین رفته و نسل این حیوانات در زیستگاه واقعی خود کاملاً منقرض‌شده است.

 

گوزن زرد ایرانی

 
جانوران مهمی همانند گوزن زرد و شیر ایرانی در ایران منقرض شدند درحالی‌که همین جانوران با نژاد ایرانی در کشورهای دیگر در حال حیات هستند. عدم وجود برنامه‌ریزی درست و تعیین نکردن قوانین الزام‌آور در برابر شکارچیان موجب بروز این اتفاقات شده که اگر این وضعیت همین‌طور ادامه یابد ممکن است حیات جانوران ارزشمند دیگری نیز برای همیشه به‌پایان برسد.  بدون شک جانوران هر کشور نشان‌دهنده‌ی نماد آن کشور است پس به همین دلیل باید از این جانوران حمایت کنیم. به امید آن روز.
برچسب‌ها style

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!