clear
جدیدترین اخبار

حیات وحش - BEDANTO | همه‌چیز را بدان تو

حیات وحش

حیات وحش (14)

زرافه‌ها شگفتی‌های عجیبی دارند که تاکنون از آن‌ها شاید آگاه نبوده‌ایم. اولین شگفتی که توجه ما را همیشه به خود جلب کرده، گردن‌ِ بلند زرافه می باشد. درحالی‌که دلیل آن را نمی‌دانیم، اما همیشه برایمان جذاب بوده است. با ما باشید تا در ادامه علاوه بر شناخت زرافه، شگفتی‌های جالب این موجود بلند قامت را بدانید، همچنین از علت بلندی گردن آن نیز آگاه شوید.

با شنیدن نام روباه پرنده به‌طور حتم تصویر یک روباه را در ذهن خود تصور می‌کنید اما روباه پرنده در حقیقت نوعی خفاش است که ازلحاظ ظاهری با دیگر خفاش‌ها تفاوت دارد و به دلیل شباهت بسیار زیاد این موجود به روباه، آن را به این نام می‌شناسند. با بدان تو همراه باشید تا در مورد این موجود عجیب بیشتر بدانید.

پنج شنبه, 02 فروردين 777

احتمالا شنیدن نام خرس شمارا به یاد خرس‌های قهوه‌ای بیندازد که درنده‌خو هستند و نزدیک شدن به آن‌ها خطرناک است. اما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی خرس پاندا بپردازیم. زیستگاه این خرس در مناطق مرکزی و جنوبی چین است و تغذیه آن‌ها عمدتاً از گیاه بامبو می‌باشد. با ما همراه باشید.

زیستگاه پانداها:

پاندا نوعی خرس است که زیستگاه آن مناطق مرکزی و جنوبی چین می‌باشد. البته اکنون تعدادی در کوهستان مرکزی چین، تعدادی در سیچوآن و تعداد کمی نیز در شاآن‌شی و گانسو وجود دارند. درگذشته، پانداها در مناطق کم ارتفاع زندگی می‌کردند اما به دلیل به وجود آمدن زمین‌های زراعی و از بین رفتن جنگل‌ها به‌خصوص جنگل‌های بامبو، ناگزیر به مناطق مرتفع مانند کوهستان‌ها مهاجرت کردند. پانداها جزو جاندارانی هستند که وقت خود را در گشت‌وگذار تپه‌ها و خوردن بامبو سپری می‌کنند، آن‌ها می‌توانند از درختان بالا بروند یا در شکاف‌های موجود در درختان و غارها پناه ببرند، اما برای خود پناهگاه نمی‌سازند.

 

خصوصیات ظاهری:

پاندا را می‌توان به‌آسانی از لکه‌های سیاه دور چشم، دست‌ها، پاها و گوش‌ها تشخیص داد. دانشمندان هنوز علت اینکه چرا این جانداران به رنگ سیاه‌وسفید هستند را نمی‌دانند اما نظریه‌ای دارند که بر طبق آن احتمالاً پانداها برای این‌که بتوانند استتار کنند رنگشان به این صورت شده است. نوع بالغ این حیوان حدود ۱.۵ متر عرض دارد و شانه‌اش ۷۵ سانتی متر است، نرها ۱۰ الی ۲۰ درصد از ماده‌ها درشت‌اندام‌ترند به‌طوری‌که جرم آن‌ها در مقایسه با نوع ماده، به ۱۱۵ کیلوگرم می‌رسد، بسیاری از مردم، پاندا را حیوانی بامزه می‌دانند اما جالب است بدانید پانداها نیز می‌توانند همانند سایر هم نوعانشان وحشی باشند.

 

تغذیه پاندا ها:

غذای اصلی پاندا، بامبو است. اما آنهایی که در اسارت هستند از غذاهایی مانند: عسل، تخم پرندگان، ماهی، مرکبات، موز، برگ گیاهان و سیب‌زمینی نیز تغذیه می‌کنند. این حیوانات دندان‌های آسیاب بزرگ و فکی قدرتمند دارند که برای خوردن بامبو بسیار مناسب است؛ پانداها باوجود اینکه گوشت‌خوار محسوب می‌شوند اما تغذیه بامبو را ترجیح می‌دهند و به همین دلیل است که املاح کمی به‌دست می‌آورند، درنتیجه باید روزانه ۹ الی ۱۴ کیلو بامبو بخورند تا کاهش املاح بدنشان را جبران کنند. پانداها تا زمانی که دندان‌های خود را از دست نداده‌اند می‌توانند از ماهی، تخم پرندگان و گوشت تغذیه کنند، در باغ‌وحش‌ها به این حیوانات دوست‌داشتنی بیسکویت تقویتی می‌دهند تا دندان‌های خود را از دست ندهند.

 

عادت های پاندا:

پانداها چه نر باشند و چه ماده، به‌صورت تکی زندگی می‌کنند و حتی یک ماده حضور یک ماده دیگر را نمی‌تواند بپذیرد. این جانداران بیشتر وقت خود را به گشت‌وگذار در تپه‌ها و خوردن بامبو سپری می‌کنند و برای بازگشت با نشانه گذاری بر روی درختان، منطقه را شناسایی می‌کنند؛ این حیوان برعکس هم نوعانش به خواب زمستانی نمی‌رود بلکه به مناطق گرمسیر نقل‌مکان می‌کند.

 
 
باوجود این که تعداد پانداها در حال افزایش است اما همچنان نسل آن‌ها در معرض خطر می‌باشد، ۲۳۹ پاندا در باغ‌وحش چین و ۲۷ پاندا در باغ‌وحش‌های دیگر وجود دارند و بر اساس محاسبات ژنتیکی دانشمندان تخمین می‌زنند که حدود ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ پاندا در طبیعت وجود داشته باشد، از آنجایی‌که هر پاندا ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می‌کند دولت چین در تلاش است تا تعداد آن‌ها را بیشتر کند تا از انقراض آن‌ها جلوگیری نماید.

شاید تابه‌حال بارها نام گورکن را شنیده باشید، با شنیدن اسم این حیوان به یاد چه چیزی می‌افتید؟ قطعاً منظور، آن چیزی که شما فکر می‌کنید نیست. آرمادیلو، پستاندار ناآشنایی می‌باشد که بانام گورکن مشهور است. در ادامه با ما همراه باشید تا دلیل این‌که آرمادیلو را به نام گورکن یاد می‌کنند بدانید.

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!