clear
جدیدترین اخبار
library_books
event
پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396

هیکل سلیمان

معبد سلیمان که کتاب عهد عتیق آن را هیکل می‌نامد، اولین عبادتگاه یهودیان بوده که در ۱۵۰۰ ق.م ساخته‌شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

در عهد عتیق این‌گونه عنوان گشته که داوود اراده کرد تا برای خداوند هیکلی بسازد. اما چون او خون‌های زیادی ریخته بود، خداوند فرمان داد که پسر داوود، سلیمان آن را ادامه داده و تکمیل نماید. سلیمان نیز در سال چهارم تا یازدهم پادشاهی خود، این بنا را به اتمام می‌رساند. همچنین این نکته نیز عنوان‌شده که "تابوت عهد" هم در هیکل قرار داده‌شده است. تابوت یا صندوق عهد، صندوقی مقدس است که طبق راهنمایی خداوند، توسط موسی ساخته شد و ۱۰ فرمان خدا به موسی، برآن مکتوب گشت.

حمل تابوت عهد به درون معبد اورشلیم، نگاره ای از قرن پانزدهم میلادی

 

هیکل سلیمان در بلندترین نقطه شهر تاریخی اورشلیم، بر روی صخره مقدس و کوه موریا واقع‌شده، که هم‌اکنون مکان قرارگیری قبه الصخره و مسجدالاقصی می‌باشد. ازآنجایی‌که این بنا امروزه وجود ندارد، درباره محل دقیق آن حدسیات چندگانه‌ای موجود است که در این میان، یک احتمال از دیگران قوی‌تر بوده و بر طبق آن، هیکل، بین مساجد قبه و الاقصی قرار داشته است. این مطلب می‌رساند که برای بازسازی معبد سلیمان، نیازی به تخریب این دو مسجد نیست.

در آن حوالی، دیواری به نام "ندبه" وجود دارد که به اعتقاد یهودیان سنگ بنای آن را داوود نبی عَلُم نموده تا هیکل را بنا کند.آن‌ها به کنار این دیوار آمده و با گذاردن پیشانی بر آن، به راز و نیاز با معبود خویش می‌پردازند. دیوار ندبه قبله یهودیان سراسر جهان است.

 

دیوار ندبه

یهودیان معتقدند که هیکل در آسمان‌ها بازسازی‌شده و در آخرالزمان به زمین نزول می‌کند. در احادیث شیعه نیز درباره مسجدالاقصی این‌گونه بیان گشته که اصل آن در روز محشر از آسمان بر زمین می‌آید. هیکل سلیمان دارای بخش‌هایی از قبیل محراب برنزی، حوضچه برنزی برای شستشوی دست و پای کاهنان قبل از مراسم، هخال که راهروی ورودی بخش قدش (قدس) بوده، قدش قداشیم که محل قرارگیری صندوق عهد و مقدس‌ترین محل هیکل است، می‌باشد. هیچ‌کس حق ورود به قدش قداشیم را نداشت، زیرا آن را محل حضور مداوم خداوند می‌دانستند. کاهن اعظم نیز تنها یک‌بار در سال می‌توانست به آن مکان برود.

پلان و مقطع هیکل مقدس

 

هرودوت، تاریخ‌نگار یونانی، ۱۵۰ سال پس از ویرانی هیکل، از اورشلیم دیدن می‌نماید. اما هرگز اشاره‌ای به هیکل مقدس در مکتوبات او دیده نمی‌شود. عده‌ای به این علت، وجود این معبد را خرافه می‌پندارند.
بر اساس متون مقدس، این بنا توسط بخت النصر بابلی در ۵۸۷ ق.م، تخریب می‌گردد.

 

تخریب هیکل سلیمان توسط بابلیان، اثر فرانچسکو هایز

 

امروزه اسرائیلیان سعی دارند تا با تخریب مسجدالقصی، به گنج سلیمان (مانند کتاب سحروجادو، انگشتر، جام مقدس، و...) که معتقدند در زیر معبد خویش دفن کرده بوده است، دست یابند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 30 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید

 

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه (بدان تو) همه چیز را بدان تو!